Her saçın belirli bir yaşam döngüsü vardır. Genel olarak bahsetmek gerekirse bir saç ömrü 3-4 sene kadar aktiftir. Ardından geçiş sürecine girerek 3 ay kadar zaman zarfında dinlenme evresine girer. Sağlıklı bir saç zamanı %90 uzayarak ve %10 dinlenerek kullanır. Saç uzatma ne kadar sürer sorusunun cevabı kişiye göre değişebilir. Dinlenme evresinden sonra saçlar dökülür ve tekrar yeni saçlar çıkmaya başlar. Bu bilgileri değerlendirdiğimizde saç uzama süresi hakkında fikir sahibi olabiliriz. Kişiler için saç uzatma ne kadar sürer en çok merak edilen sorulardan birisidir. Günde yaklaşık olarak 1/3 mm uzayan saçların aylık uzama miktarı 1 cm olarak söylenebilir. Bununla beraber günde ortalama 100 tel saçımız dökülür. Uzama miktarı genel itibariyle böyle olsa da saçınıza uygulayacağınız bakımlarla artırmanız mümkündür.

sac-uzatma-ne-kadar-surer
Saç Uzatma Ne Kadar Sürer?

Bir insanda yaklaşık olarak 120 bin saç teli bulunur. Bu sayı kişilere göre değişmekle birlikte 100 bin ila 150 bin arasında seyreder. Saç rengine göre saç teli miktarı değişebilir. Saç uzatma ne kadar sürer sorusu kişinin saç rengi ve yoğunluğuna bağlı olarak değişecektir. Biz farkında olmasakta 3-4 sene ömrü olan saç telleri sürekli olarak dökülmekte ve yerine yenileri gelmektedir. Bu süre zarfında anagen, katagen ve telogen olmak üzere 3 evreden geçer. Saçın sürekli olarak uzadığı evre anagen olup ortalama 3 yıl kadar devam eder. Katagen evresinde ise saçlar durgunluk döneminden geçer. Ne uzarlar ne dökülürler. Bu evre 2 hafta kadar sürmektedir. Telogen evresi ise saçların dökülerek yenilendiği son evredir. Saç uzatma ne kadar sürer sorusuna geçmeden önce sağlıklı bir insanda günde 100 saç telinin döküldüğü bilinmelidir.

1-ayda-sac-kac-cm-uzar
1 Ayda Saç Kaç CM Uzar

Saçların Uzama Miktarları

Bir saç teli ömrünü tamamladıktan sonra yerine yenisinin gelmesi 6 ila 10 haftayı bulmaktadır. Saçlarını uzatmak isteyen insanların merak ettiği soruların başında saç uzatma ne kadar sürer geliyor. Bu soruya net cevap vermek mümkün değilken uzmanların görüşüne göre sağlıklı bir insanda günde 0.3 mm ayda 1 cm saç uzamaktadır. Dolayısıyla saç uzatma ne kadar sürer sorusunun cevabı yılda 12 cm olacaktır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here