Bugün her 10 kişiden 9 unun ortak sorunu saç dökülmesidir. Bu sorun kadın ve ya erkek olsun aynıdır. Saç dökülmelerinin köküne inildiğinde %95 kalıtsal sebepler karşımıza çıkmaktadır. Ancak geriye kalan %5lik kısmın nedenlerine bakıldığında çinko ve b12 vitamin eksikliği, boya, saç incelmeleri, güneş ışınları, deniz, kötü beslenme gibi nedenler görülür. Fakat bunlar tedavi edilebilir durumlardır. Çinko ve b12 vitamini eksikliği gibi nedenlerden kaynaklanıyorsa doktorunuzun önereceği ilaçları kullanabilirsiniz.

Biberiyenin Saç Dökülmesine Faydaları
Biberiyenin Saç Dökülmesine Faydaları

Diğer durumlar içinde birçok doğal yol bulunmaktadır. Bu yolların en faydalı olanı biberiyedir. Biberiye sayesinde saçlarınızın eski sağlığına kavuştururken saç tellerinizi kalınlaştırıp parlaklaştırır. Biberiye ile saç derisine düzenli olarak masaj yaptırmanız kan dolaşımını artıracağı için saçların yeniden çıkmasına olanak tanır. Saç köklerinizi güçlendirecek olan bu işlem koparak

Biberiyenin Faydaları
Biberiyenin Faydaları

dökülmeyi en aza indirecektir. Ayrıca saç derisini yumuşatacağı gibi cilt kuruluğuna neden olan hastalıkların deride görülme riskini azaltır. Antiseptik, antimikrobiyal özellikleri sayesinde birçok saç derisinde görülen hastalığın tedavisinde de kullanılır. Hindistan cevizi yağı, tatlı badem yağı ile birlikte kullanılması ciltte tahrişi azaltır. Zayıflayan saç tellerini güçlendirmesi saçınıza sağlıklı bir görünüm kazandıracaktır. Saçtan aşırı yağı alması, kepeğe iyi gelmesi biberiyenin saç için diğer faydalarındandır.

Biberiye ile Saç Dökülmesini Önlemek
Biberiye ile Saç Dökülmesini Önlemek

Biberiye Saça Nasıl Uygulanır?

Biberiyeyi saçınıza nasıl uygulayacağınıza gelecek olursak; 5-10 damla kadar biberiye yağını 250ml su ile karıştırıp ve daha sonra saçınızı bol su ile durulayın. Daha sonra saçınızı doğal olarak kurutun. Saç kurutma makinası saç uçlarınızı daha çok kıracağı için kesinlikle saçınıza dokundurmayın. Bir diğer uygulama yolu ise biberiye maskesidir.

Biberiye Maskesi
Biberiye Maskesi Nedir?

Biberiye Maskesi Nasıl Hazırlanır?

Biberiye maskesi için 15-20 damla biberiye yağı, 50 ml aloe vera suyu 1 tatlı kaşığı sirkeyi iyice karıştırın. Bu karışımı parmaklarınızla derinize iyice masaj yapın. Şampuanlamadan önce bu karışımın 45-60 dakika saçınızda kalmasına özen gösterin. Aktarlardan temin edeceğiniz bu yöntemlerle daha sağlıklı saçlara sahip olmak zor değil.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here