Saçlarımız birçoğumuzun stres topu olmasının yanı sıra vücudumuzun güzellik algısı bakımından en önemli parçalarından biridir. Fakat günün birinde her birimiz onlara hasret kalabiliriz. Saç dökülmesi korkulu bir rüya olmayı istikrarlı bir şekilde sürdürmeye devam ediyor. Yaşlılıkla bağlantılı olduğu düşünülse bile genç yaşlarda bu sorunla karşılaşan birey sayısı da azımsanamayacak düzeydedir.

psikolojik-sac-dokulmesi

Esasen saç dökülmesi önlenebilir bir vukudur. Bu dökülmelerin sebebi çoğu zaman tamamen bizlerden kaynaklıdır. Bu noktada saç bakımı büyük bir önem teşkil etmektedir. Bu yüzden saçlarımıza gereken zamanı ayırmamız gerekmektedir.

Günlük, haftalık ve aylık bakımlar saçlarınızı canlı, parlak ve gür tutmaya yarayacaktır. Ayırdığınız bu zamanlar bazen zaman kaybı gibi gelse de sizleri bir ömür boyu her aynaya baktığınızda göreceğiniz dökülmeleri engelleyecektir.

kizlarda-sac-dokulmesi

Günde ortalama 50-100 saç telinin dökülmesi uzmanlar tarafından normal karşılanır. Peki ama saç neden dökülür? Diğer hücrelerimiz gibi saç hücrelerimiz de yenilenme halindedir. Cilt hücreleri 28-45 gün arasında yenilenirken bu süre saç hücrelerinde 4-6 yıldır. Bu zaman çok uzun gözükse de her gün dökülme sürecine girmiş onlarca saç hücrelerimiz vardır. Bu sebeple normal düzeyde bir dökülme tehdit oluşturmaz. Fakat saç dökülmeniz aşırı seviyedeyse bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Beslenme yetersizliği,  dengesizlik, yoğun stres, zehirli kimyasal içeren saç ürünleri ve aşırı kilo kaybı gibi sebepler saç kaybına yol açabilen rahatsızlıklardır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here