Saç dökülmesi çoğu zaman yetişkin insanlarda görülmesine karşın günümüzde küçük yaşta ki çocuklarda da sık olarak yaşanmaya başlamıştır. Peki, saç neden dökülür? Çocuklarda saç dökülmesinin farklı birçok nedeni bulunmaktadır. Bunların başında stres, yaşanan kötü olaylar ve bazı hastalıklar gelmektedir. Normalden fazla saç dökülmesi gerçekleştiğinde doktora başvurulması gerekmektedir. Ortalama günden 100 saç teli normal dökülme olarak kabul edilmiştir.

sac-dokulmesine-cozum

Ancak çocuklarda meydana gelen saç dökülmelerinin bir sebebi, tıp ismiyle Alopesi Areata denilen halk ağızında saç kıran olarak nitelendirilen bir hastalıktır. Genel olarak çocukluk ve ergenlik dönemlerinde meydana geldiği gözlemlenmiştir. Özellikle 5 yaş ve altından görülen bu tip saç dökülmeleri birkaç santim çapında oval şeklinde dökülmelerdir. Eğer bir çocuk bu hastalığa yakalanmış ise hemen tedavi altına alınmalıdır. Yoksa tüm saçı dökülme riski ile karşı karşıyadır. Tedaviye başlanılan saç kontrol altına alınabilir.

Bir başka neden ise kalıtsal özellikte olmasıdır. Genetik olarak aileden geçen saç dökülmeleri mutlaka doktora tedavi öncesi bildirilmelidir.

sac-dokulmesi-nedenleri

 

Ayrıca vitamin eksikliğinden de kaynaklanan saç dökülmeleri de gözlemlenmektedir. Demir eksikliği, C vitamini eksikliği dökülmelere neden olmaktadır. Bolca C vitamini içeren yiyecekler tüketilmelidir. Özellikle C vitamini ile demir ihtiyacının karşılanması için portakal suyu ile yumurta birlikte tüketilmelidir. Yeşil salata ve köfte ile tüketilmesi tavsiye edilenler arasındadır. Bolca kırmızı et, koyun, tavuk, dana etleri ile baklagillerin tüketimi yapılmalıdır. Üzüm, pekmez ve çerezlerde zengin besin değerine sahip saç bakımı sağlayıcı yiyeceklerdendir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here