Saç dökülmesi hemen herkesin sorunudur. Saç dökülmeleri mevsimsel yaşanabildiği gibi genellikle genetik faktörler nedeniyle kendini gösterir. Stresli olunan dönemlerde veya beslenme şekliyle ilgili olarak da saç dökülmeleri yaşanması mümkündür. Saç dökülmeleri, çeşitli bakım ve uygulamalarla birlikte azalabilir yada tamamen ortadan kalkabilir. Periyodik olarak uygulanması gereken bakım maskeleri evdeki malzemelerle kolaylıkla hazırlanabilir. İşte evde basitçe uygulayabileceğiniz dökülen saçlara özel bakım maskeleri;

Saç Bakım
Saç Bakım

Sarımsak Maskesi

Sarımsağın saç ve vücut tüyleri için oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Saç dökülmelerini engellediği gibi, saç çıkarıcı özelliği de bulunmaktadır. 3 4 diş sarımsağı bir havanda suyu çıkana kadar iyice ezin. Yarım çay bardağı kadar saf zeytinyağını sarımsaklar ile karıştırın. Saç dökülmelerinin göründüğü bölgelere sürün ve parmak uçlarınızla masaj yaparak saç derinizin bu maskeyi iyice emmesini sağlayın. Saçınızı bir şampuan yardımıyla iyice durulayın. Bu maskeyi ayda bir kaç defa uygulayarak saçınızın dökülmesine engel olabilirsiniz.

Sarımsak Maskesi
Sarımsak Maskesi

Bal Maskesi

2 adet yumurta, bal, tarçın ve zeytinyağını bir kabın içinde iyice karıştırın. Saç diplerinize masaj yaparak maskeyi uygulayın. 20 dakika kadar saçınızda bekletin. Ardından bir şampuan ile saçlarınızı güzelce durulayın. Duşa girmeden önce bu maskeyi uyguladığınızda saç dökülmelerinizin azaldığını fark edeceksiniz.

Bal Maskesi
Bal Maskesi

 

Zeytinyağı Maskesi

1 çay bardağı kadar saf zeytinyağını, eczaneden aldığınız bemiks kompoze iğne (1 ampul) ile karıştırıyoruz. 1 adet köy yumurtasını da bu karışıma ekliyoruz. Saçları dipten uca bu maskeyle besliyoruz. Saç diplerine ara ara masaj yaparak 2 saat kadar maskeyi saçta bekletiyoruz. Ardından şampuan ile duruluyoruz.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here