Erkeklerde saç dökülmesi oldukça yaygın bir sorundur. Bu saç dökülme sorunu neredeyse her yaşta görülebilmektedir. 17 hatta 15 yaşındaki gençlerde ciddi saç dökülmeleri görülürken 70 – 80 yaşındaki kişiler oldukça gür saçlara sahip olabilmektedir.

Tabi ki saç dökülmesinin farklı farklı birçok sebebi vardır. Bunlardan en çok yaşananı genetik olandır. Yani kellik sorunu yaşayan bireylerin muhtemelen çocukları da bu sorunu yaşayacaktır. Bunun sebebi saç köklerinin güçsüz olmasıdır.

Saç kökleri güçsüz olan kişiler farklı faktörlerin de etkisiyle zaman geçtikçe saçlarını kaybetmeye başlar ve bu saç kaybı her ilerleyen gün artarak devam eder. Böyle kişilerin çocuklarında da aynı durum gözlenir. Saçları tamamen dökülmese bile muhakkak saç kökleri zayıf olur.

Erkek Saç Dökülmesi
Erkek Saç Dökülmesi

Erkeklerde Saç Dökülmesi Neden Olur?

Bu durumu tetikleyen ve saç dökülmesini hızlandıran ya da başlatan farklı faktörler vardır. Örneğin bunlardan en önemlisi stres faktörüdür. Stresli dönemlerde saçları dökülmeye eğilimli kişiler normal zamanlara kıyasla çok daha fazla saç kaybı yaşarlar. Bu durumda saç kaybetme miktarları çıkan saç miktarlarından fazla olursa kellik problemi bile baş gösterebilir.

Stresin yanında çalışma şartları, iş ortamında maruz kalınan kimyasal maddeler, kullanılan şampuanlar, saçları tarama ve kurutma yöntemleri, saçlarla temas eden herhangi bir kimyasal madde de saç dökülmesi durumunu tetikleyebilir. Hatta bu durumlar oldukça güçlü saç kökleri olan kişilerde bile saç dökülmesine ya da kelliğe neden olabilir.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Neden Olur
Erkeklerde Saç Dökülmesi Neden Olur

Bitkisel Çözümler İle Saçları Güçlendirme

Erkek saç dökülmesi için eski zamanlardan beri bilinen kına yakma yöntemi bu konuda oldukça etkili ve pratiktir. Kına saç köklerinin güçlenmesini sağlar ve dökülmeyi engeller. Eğer vitamin eksikliği nedeniyle saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız avokado yağı bunu engellemenize yardımcı olabilir.

Bitkisel Çözümler ile Saçları Güçlendirmekq
Bitkisel Çözümler ile Saçları Güçlendirmek

Avokado yağını saçınıza uyguladıktan sonra bir havluya sararak 2 – 3 saat bekleyin. Daha sonra ılık su ile şampuan kullanarak yıkayın ve temizleyin. Bunun yanında badem yağının de saç ve kıl köklerini güçlendirdiği bilinmektedir.

Saç diplerine badem yağı uygulayıp birkaç saat bekletin. Daha sonra saçlarınızı şampuanla yıkayarak yağdan arındırın. Bu yöntemler saç köklerinizin güçlenmesini, canlanmasını sağlayarak dökülmeleri azaltacaktır.


1 YORUM

  1. Her erkek gibi bende bu dertten şikayetçiyim. Ne denediysem saç dökülmesine çare olmadı. Aldığım şampuanların hiçbir faydası olmadı. Fakat avokado yağını düzenli kullandım ve çok faydasını gördüm.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here