Kadınların güzelliğini tamamlayan en önemli unsurlardan birisi saçlarıdır. Bu yüzden boyayarak, kestirerek, uzatarak, düzleştirerek ve çeşitli şekiller vererek saçlarını dikkat çekici hale getirirler. Ancak bu işlemlerin tamamı ısıl işlem gerektirdiği için saç sağlığı açısından zararlıdır. Saçlara zarar veren bu işlemler sonucu kırılma ve dökülmeler yaşanmaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı bitkisel saç boyası kullanmak saç sağlığı bakımından önemlidir. Evde kendi imkanlarınız dahilinde hazırlayacağınız bu boyalar ile saçlarınıza renk verirken yıpratmamış olursunuz.

dogal-sac-boyas-yapimi
Doğal Saç Boyası Yapimi

Saç Boyası Nasıl Yapılır ?

Boyanın rengi önemli olmaksızın saçınızda tutunabilmesi için bir baza ihtiyacınız var. Bitkisel saç boyası bazı yapımı için sıralayacağımız malzemeleri verilen ölçülerde karıştırmalısınız. 1 fincan kaynar suya 2 çorba kaşığı siyah çay ekleyerek demleyin. Su çay rengini aldıktan sonra çayı süzün. Ardından 1 tatlı kaşığı üzüm sirkesi, birer çorba kaşığı zeytinyağı ve yoğurt karıştırın. Bitkisel saç boyası bazınız böylece hazır olacak. İstediğiniz renk için bu bazı kullanabilirsiniz.

Kızıl renk saçlara sahip olmak istiyorsanız yapmanız gereken bu rengi içeren bazı malzemeler ile bitkisel saç boyası hazırlamak olacaktır. Özellikle mavi alt tona sahip soğuk kızıl renk için ideal bir tariftir. Hazırlamış olduğumuz baza 1 fincan nar suyu, 2 tane pancar suyu, 1 fincan şalgam suyu ve 1 fincanda kırmızı soğan suyu ekleyerek boyayı hazırlayabilirsiniz. Açık kumral ve sarı tonlarında bir bitkisel saç boyası hazırlamak isterseniz kullanacağınız malzemeler papatya ve ıhlamurdur. Birkaç avuç papatya ve birkaç tutam ıhlamuru ayrı ayrı demleyerek elde ettiğiniz suları baza karıştırıp kullanabilirsiniz. Kadınların en sevdiği kestane rengi ışıl ışıl saçlar için ise vereceğimiz bitkisel saç boyası tarifini kullanabilirsiniz. Hazırlamış olduğumuz baza 1 çay kaşığı tarçın, 4 çorba kaşığı kına, yarım su bardağı hibisküs çayı ve ceviz yaprağı suyu, yarım limon suyu ekleyerek kestane renk saç boyası elde edebilirsiniz. Tüm kürleri saçlarınıza dipten uca yedirip en az 2 saat bekletmeniz gerekiyor. Ayrıca rengin tam olarak oturması için haftalık olarak tekrarlamanız gerekiyor.

evde-dogal-sac-boyasi-yapma
Evde Doğal Saç Boyası Yapımı

Saç boyası sıklıkla tercih edilen kozmetik ürünlerdir. Bu ürünlerin tercih edilmesinde içeriğinde bulunan doğal maddelerin fazla olması etkilidir. Kimyasal içermesi saçlara zarar verebilmektedir. Bu nedenle özellikle son dönemlerde doğal saç boyası nasıl yapılır sorusu gündeme gelmektedir.

Evde Saç Boyası Yapımı

Evinizde doğal saç boyası nasıl yapılır sorusunun cevabını vermeden önce saç renginize karar vermeniz oldukça önemlidir. Buna göre saç boyası yapımı için kullanılacak malzemeler değişiklik gösterecektir.

Doğal Saç Boyası
Doğal Saç Boyası

Doğal Saç Boyası İçin Ana Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı üzüm sirkesi
 • 1 kahve fincanı taze demlenmiş siyah çay. Bu noktada 2 yemek kaşığı siyah çayın üzerine 1 fincan kaynar su ekleyip yarım saat bekleyin. Süzdükten sonra elde edeceğiniz çayı kullanabilirsiniz.
 • 1 çorba kaşığı doğal zeytinyağı
 • 1 çorba kaşığı yoğurt
 • Kına

Kızıl Renk İçin Eklenecek Malzemeler:

 • 1 fincan taze sıkılmış nar suyu
 • 1 fincan pancar suyu
 • 1 fincan şalgam suyu
 • 1 fincan kırmızı soğan kabuğu suyu

Sarının Tonları İçin Gerekli Malzemeler

 • 1 fincan papatya suyu
 • 1 fincan ıhlamur suyu
Kızıl Sarı Saç Boyası Yapımı
Kızıl Sarı Saç Boyası Yapımı
Doğal Saç Boyasının Yapılışı

Doğal saç boyası nasıl yapılır sorusunun ilk yanıtı tüm malzemelerin eksiksiz ve dikkatli bir şekilde hazırlanmasıdır. Bitki sularını geniş bir kap içerisine dökün. Sonrasında yoğurt, zeytinyağı ve sirkeyi ekleyerek iyice karıştırın. Kınayı az az ekleyerek lapa kıvamına gelmesini sağlayın.

Doğal Saç Boyası Yapımı
Doğal Saç Boyası Yapımı

Evinizde doğal saç boyası nasıl yapılır sorusunun sonraki aşamasında karışımı bir gece bekletmenizde büyük fayda vardır. Ertesi günü temiz ve kuru olan saçınıza boya fırçası yardımıyla saç diplerinizden başlayarak sürün. Saçlarınızı ince tutamlar halinde ayırmanız işinizi daha da kolaylaştıracaktır. 3-4 saat bekledikten sonra bol su ile saçlarınızı yıkayın.

Evde Saç Boyası Nasıl Yapılır?
Evde Saç Boyası Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir şekilde evinizde doğal saç boyası nasıl yapılır sorusunun cevabı bu kadar basittir. Yapacağınız bu kolay uygulama ile saçlarınızı masrafsız bir şekilde boyayabilirsiniz. Yine de doğal saç boyası nasıl yapılır sorusunun cevabı olan karışımları dikkatli bir şekilde uygulamanız gerekmektedir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here