İster fiziksel ister dış etkenlerden dolayı saçlarda oluşan dökülme, kuruma veya cansızlaşma gibi sorunlarla karşılaştığımızda evde yapabileceğimiz bakım çok önemlidir.

Özellikle de mevsimsel geçişlerde doğal ürünlerle evde saç bakımı yapmak hem keyifli hem de hesaplı olmaktadır. Işıl ışıl, güzel ve canlı saçlara sahip olmak kim istemiz ki…

#Bu konuda kuaförler ve güzellik merkezleri sağlıklı saçlar için insanlara hizmet vermektedir. Evde yapılması hem daha kolay hem de düşük maliyetli olan bakım önerileri ile temiz ve doğal saçlara kavuşabilirsiniz.

Evde Saç Bakımı Yapmak
Evde Saç Bakımı Yapmak

Saçların canlı, dolgun ve parlak olabilmesi için besine ve vitamine ihtiyacı vardır. Saç bakımı saçın türüne ve yapısına göre değişebilmektedir.

Kafamızı soğuktan koruyan, yüz şeklimizi tamamlayan saçlarımızın da bir ömrü bulunmaktadır. Gerek güneş, deniz, hava gerekse rüzgâr, toz, duman gibi etkenler saçlarımızın kalitesini ve sağlığını bozmaktadır. Profesyonel bakım ürünleriyle veya doğal malzemelerle bunu sağlamak kolaylaşmaktadır. Evde saç bakımı tamamıyla mutfağınızda bulunan, elinizin altında olan malzemelerle yapılacak karışımlarla sağlanacaktır.

Doğal ve organik olan saç maskeleri ile saç derinizi ve köklerinizi besleyerek, parlaklığını arttırabilirsiniz. Artık kolay uygulanan bakım kürleri sayesinde evinizde saç bakımı mümkün olmaktadır. Evde doğal yöntemler kullanarak uygulayabileceğiniz bakım önerilerini şöyle sıralayabiliriz.

Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır
Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle saçlar her gün değil iki gün de bir yıkanmalıdır. Böylece kırılma ve yıpranma oranları en aza indirilmiş olacaktır. Ayrıca ıslak saçın daha çok kırılma olasılığı olduğundan kuruduktan sonra taranması gerekmektedir. Üç ayda bir kuaförden yardım alınabilir.
  • Saç tipine göre evdeki malzemelerle maskeler yapılarak saça uygulanmalıdır.
  • Alternatif olarak kullandığınız şampuanlar, kremler, maskeler iyi ve kaliteli ürünlerden seçilmelidir.
  • Saçlar yıkanırken çok sıcak su ile yıkanmamalı ve durularken de soğuk ya da ılık suyla yıkanmalıdır.
  • Temel kural olan içten dışa doğru sağlıklı saçlar için beslenmeye dikkat edilmelidir.

Günümüzde ilerleyen teknoloji sayesinde evde saç bakımı sıklıkla tercih edilmektedir.

Evde Yapılabilecek Saç Bakım Yöntemleri
Evde Yapılabilecek Saç Bakım Yöntemleri

Basit ve kolaylıkla yapabileceğimiz bakım maskeleri sayesinde saçlarımız beslenerek canlanacak ve sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır. Uygulamalarda izlenecek olan yol da ilk önce yağlama, şampuanlama, saç kremi ve saç maskesi gelmektedir.

Saç maskelerinde birçok değişik kür tarifi bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını sayarsak;

Zeytinyağı maskesi; kuruyan saçların yeniden nemlendirilmesini sağlar. Banyo öncesi saç diplerine sürülerek, masaj yapılarak sürülür. Yarım saat bekletilerek ılık su ile durulanır.

Bir diğeri de yoğurt maskesidir. Yoğurt, elma sirkesi ve bal karışımının saç diplerine ve uçlarına sürülür. Yarım saat bekletilerek ılık suyla durulanır.

Evde Saç Bakım Maskesi ile Saç Bakımı
Evde Saç Bakım Maskesi ile Saç Bakımı

Bal ve yumurtalı maske; yumurta sarısı ile balı karıştırıp masajla saç diplerine sürülür. Yarım saat beklendikten sonra ılık su ile yıkanır.

Avokado veya muz ile yapılan maske de vardır. Ancak saç maskelerinin süreklilik istediğini unutmamak gerekir. Düzenli uygulanırsa verimli ve etkin sonuçlar alınabilir.


2 YORUMLAR

  1. Benimde uyguladığım ve iyi sonuçlar aldığım iki yöntemi yazmışlar. Zeytinyağı ve bal yumurta kürü. Zetyinyağı sürdükten sonra 2 saat saçınızda kalsın sonra banyo yapın süre kısa olmasın daha iyi sonuç almak için.

  2. Zeytinyağı saç bakımı için çok önemli yıkanmadan önce saçlarınıza zeytinyağı sürüp saç derinize ovalayarak masaj yapıp iyice yedirin. 1 saat bu şekilde kalsın sonra banyo yapabilirsiniz. Çok faydasını göreceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here