Gebelikte saçlar dökülebilir. Sebebi hamilelik hormonlarının vücutta yaptığı olumsuz etkilerden kaynaklanan bir durumdur. Saç dökülmesi hamilelikten sonra kaybolur. Hamilelik döneminde de saç bakımı ile önüne geçilebilir.

emzirirken-sac-dokulmesi

HAMİLELİK DÖNEMİNDE SAÇLAR NEDEN DÖKÜLÜR?

Normalde saçların yüzde 80’uzama döneminde, yüzde 10 dinlenme döneminde, yüzde 10 dökülme dönemindedir. Bazı hamilelerde ise bu durumun tersi gerçekleşir ve yüzde 80 olan uzama dönemi saç oranı daha düşük bir seviyeye indiğinde bu durum gebelikte saç dökülmesine neden olabilir. Gebelik sonlandığında hormonların düzelmesiyle saç dökülmesi kendiliğinden azalır. Uzamakta olan saçlarında artması ile saçlar yeniden eski haline döner. Hamilelik sırasında vücuttaki demir eksikliği, bazı vitaminlerin azalması sonucu ile de saç dökülmesi gerçekleşebilir.

HAMİLELİKTE SAÇ BAKIMI İÇİN ÖNERİLER

Hamilelikte bitkisel yağlardan kullanmak daha güvenli olur. Bu yağlardan badem yağı, susam yağı, zeytinyağı ve ceviz yağı gibi yağları hem besleyici etkisi bulunduğu, hem de bebeğin sağlığı açısından doğal bakım tercih edilmelidir. Hamilelik sırasında saç dökülmesini engellemek için demir oranı yüksek ve vitamin içerikli beslenmek, bitkisel yağlar ile saç diplerine masaj yapmak, özellikle de zeytinyağı, ceviz yağı gibi yağlar ile haftada veya on beş günde bir masaj yapmak saç bakımını sağlayıp saçlarınıza büyük destek olur.

hamilelik-sonrasi-sac-dokulmesi

Ayrıca gebelikte saç dökülmesi görülürse saç dökülmesi engellemek için kimyasal içerikli saç bakım ürünlerinden kaçınmak gereklidir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here