Moda ve güzellik sektöründe hızlı bir şekilde değişen algılar saç stillerini de etkiliyor. Bir sene erkek gibi kısa kesilmiş saçlar moda olurken, bir sonraki sene uzun saçlar trend haline gelebiliyor. Bir sene perma ile yapılmış kıvır kıvır saçlar moda iken ertesi yıl dümdüz saçlar moda olmuştur. Durum böyle olunca trendleri takip eden herkes saçlarını da belirlenen yeni modaya uygun bir şekilde değiştiriyor.

Peki, günümüzden yıllar önce kadınların kullandığı saç modelleri nasıldı? Saçlarının ahenkle dans etmeleri için olduğu gibi mi bırakıyorlardı ya da düzleştiriyorlar mıydı? Saç boyası yerine kullandıkları malzemeler nelerdi? Bu soruların cevabına hep birlikte bakalım.

1920’lerin Asi ve Kısa Saçları

Bu yıllarda olan bazı olaylar sonucunda kadınlar erkeklere başkaldırmaya başlamıştır. Bu durum ilginç bir şekilde saç modellerini de etkilemiştir. Eskiden daha sade olan, fazla şekillenmeyen saçlarda daha cesur modeller kullanılmaya başlanmıştır. Bu dönemde yalnızca saç modelleri değil giyim, makyaj hatta yaşam tarzları da farklılaşmaya başlamıştır.

Bu yıllarda yaşayan cesur kadınlar frapan makyaj yapmaya, etek ve saç boylarını kısaltmaya başlamıştır. Aynı zamanda kısalan saçların tamamlanması için küçük şapkalar, fularlar, saç bantları da trend haline gelmiştir.

1930’ların sakin dalgaları

Kadınlar 1930’larda Hollywood ve Coco Channel’in saç modellerini uygulamaya ve kullanmaya devam etmektedir. Bu dönemde saçlar eskisi gibi kısalmıyor daha feminen bir görünüme ulaşıyor. Özellikle dalgalı şekilde şekillendirilmiş saçlar bu dönemin en gözde trendi haline geliyor.

1940’lar, savaş yılları

Bu dönemde saçlar çok daha kararlı bir görünüme kavuşuyor. Bundaki en büyük etken ise şüphesiz ikinci dünya savaşı. Uzmanlara göre o dönemde popüler olan yuvarlak ve iri dalgaların, savaş uçaklarının gökyüzüne bıraktığı bulutumsu olan beyaz büyük yuvarlaklardan geldiğidir. Bu iri büyük dalgaları oluşturmak için kullanılan tel tokalar ise en büyük yardımcı haline geliyor.

 

1950’deki özgürlük esintisi

Savaşın sona ermesi ile birlikte saçlarda farklılaşmaya başlıyor. 1940’lardaki yardımcı tel tokaların yanına bigudi, saç spreyleri gibi diğer malzemelerde sıklıkla kullanılmaya başlanıyor. Kadınlar bu yardımcılar sayesinde kusursuz görünen saçlara kavuşmuştur. Bu yıllarda kısa saçlı kadınlar sakin, iri olmayan dalgalar kullanırken uzun saçlı kadınlar ise örtmeye ya da atkuyruğu yapmaya başlıyor.

1950-yilinin-sac-modelleri

1960’larda kabaran saçlar

Jackie Kennedy, bu dönemde kadınların ilham kaynağıdır. 50’lerde trend olan bol spreyli saçlar bu yıllarda daha fazla kabarıyor ve kovan görünümü diye adlandırılan çok kabarık olan bir şekil alıyor. The Beatles grubunun bu senelerde meşhur olması ile birlikte erkeklerde saçlarını bu grubun üyeleri gibi kestirmeye başlıyorlar. Bu yıllar kadınlarla erkeklerin saç konusunda rekabet ettiği bir dönem olarak hafızalarda yer etmiştir.

1960-yilinin-sac-modelleri

1970’lerdeki rahatlık

Bu dönemde artık kadınlar sprey, bigudi gibi saç malzemelerini daha da az kullanmaya başlıyor. Doğallık ön plana çıkarılıyor, saçlar kendi hallerine bırakılıyor. Twiggy’in kısacık olan saçları ve Cher’in hippi görünümlü upuzun saçları en çok tercih edilen saç modelleri olmuştur.

1970-yilinin-sac-modelleri-240x300

1980’lerdeki daha da kabarık saçlar

Madonna kabarık görünen saçları ile bu dönemin öncüsü oluyor. Saçlar 80’lerde adete bir aslanın yelesini andırmaya başlıyor. Günümüzde de oldukça popüler olan renkli saçlar bu dönemde ortaya çıkmaya başlıyor.

1980-yilinin-sac-modelleri

90’lardaki baharat etkisi

90’ lı yılların popüler olan dizisi Friends ve aynı popülerlikteki müzik grubu olan Spice Girls’ün giyim, makyaj ve saç modelleri bu dönemin trendlerini etkileyen en büyük unsur olmuştur.

1990-yilinin-sac-modelleri

2000’lerdeki güçlü saçlar

2000’lerden günümüze kadar olan dönemde de saç trendleri sürekli olarak değişmektedir. Ancak kadınlar artık renkleri ve daha marjinal kesimleri kolaylıkla uygulayabilmektedir. Bunda gelişen teknolojinin, kullanılan ürünlerin çeşitliliği, uygulama kolaylığının ve kalitelerinin de oldukça büyük bir etkisi vardır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here