Saçlar normal, kuru, yağlı, ince telli ve kalın telli olmak üzere 5 tiptir. Normal saç tipi; sağlıklı saç tipidir. Gürdür ve bakımlıdır. Her türlü şekil kolaylıkla verilebilir.

Kuru saç tipi; kafa derisinde bulunan yağ bezlerinin gerektiği kadar yağ üretememesi sonucu oluşan saç tipidir. Genelde boya, perma gibi sık işlem yapılan saçlardır. Bunun yanı sıra klorlu su, deniz suyu veya güneşin de kurutmuş olduğu saçlar olabilir. En sağlıksız saç tipidir. Yağlı saç tipi ise; kafa derisinde bulunan yağ bezlerinin aşırı çalışması sonucu saç köklerini zayıflatan ve saçları kafa derisine yapıştıran saç tipidir.

Kuru Saç Tipi
Kuru Saç Tipi

Aslında saç kendi yağıyla beslenir ancak aşırı yağlanmaya neden olan bazı dönemlerde her gün yıkanmazsa saç köklerinin zayıflamasına neden olan saç tipidir. Açık olarak kolay kolay kullanılamaz.

İnce telli saç tipi; hacimsiz ve saç araları oldukça boşluk duran, herhangi bir işlem gördüğünde çabucak kopabilen saç tipidir. Fazla şekle girmez. Kalın telli saç tipi ise çok yoğun görünen ancak bir o kadar da sağlıklı olan bu saç tipinde saçlara şekil vermek çok zordur.

İnce Telli Saç Tipi
İnce Telli Saç Tipi

Saçınızın tipine ve kıvırcık, düz veya dalgalı olmasına göre her saç tipine yakışacak günlük saç modelleri, pratik saç modelleri ve kolay yapılan saç modelleri bulunmaktadır.

At Kuyruğu: Her saç modeli, şekli ve tipine uygulanabilecek en kolay saç modelidir.

Topuz: Lastik veya tel toka ile dağınık veya düzgünce toplayabileceğiniz yine kolay yapılan saç modelleri arasındadır.

Topuz Saç Modeli
Topuz Saç Modeli

Örgü: Normal, balıksırtı, mısır, Fransız örgüsü gibi farklı ve çok sayıda örgüler günlük saç modelleri için çok idealdir.

Serbest Bırakılmış Saç: İster düz, ister kıvırcık ister dalga yaparak kullanın gün içinde en rahat ettirecek saç modelidir.

Örgü Saç Modeli
Örgü Saç Modeli

Yarım Topuz: Hem dalgalı hem düz saçlara çok yakışan bir model olup, pratik saç modelleri arasında yerini almıştır. Yüze en çok yakışan yerden, şakaklardan, kulak üstünden veya her ikisinin ortasından ayırdığınız saçı salaş bir topuz ile ve tel tokayla sabitlemelisiniz.

Su Dalgası: Günlük kullanımın yanında mezuniyet, kokteyl gibi geceye de çok yakışan bir model olan su dalgası maşa ile yapılacaksa dalgaların iri dişli tarakla açılması, düzleştirici ile yapılıyorsa saç tutamının düzleştiriciye sarılıp 45 derecelik açıyla aşağıya çekilmesiyle yapılır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here