Hamilelik döneminde kadınlarının vücudundaki hormonal denge değişime uğrar. Hamilelik döneminde kadınlarda görülen bu hormonal değişimin bir etkisi de kadınların saçlarının dolgunlaşması ya da azalması olarak karşımıza çıkar. Evet hamilelik döneminde bazı kadınlar saç dökülmesi yaşarken bazı kadınlarda da saçlar dolgunlaşabilir. Gebelikte saç dökülmesi normaldir. Endişelenmeye hiç gerek yoktur. Doğumdan sonra saçlarınız normale dönecektir.

gebelikte-sac-dokulmesi

Gebelikte saç dökülmesi nasıl engellenir, saç bakımı nasıl yapılır.

İlk önce hamile bayanların beslenmesine dikkat etmeleri gerekmektedir. Vücudunun içten beslenebilmesi için dengeli ve düzenli beslenmeli, vitamini ve proteini zengin gıdalar ile beslenmeli.

Psikolojik olarak güçlü olurlarsa hem huzurlu olurlar hem de saç dökülmesi daha az olur. Stresten uzak durmalılar.

hamilelikte-sac-bakimi

Doğal ilaç tedavisi ile gebelikte saç dökülmesini azaltmak için saç bakımı yapılabilir. Bunun için tamamen doğal ürünler kullanılmalıdır. Kimyasal ürünleri gebelikte saç dökülmesi yaşayanların kullanmaması gerekir. Hamilelikte saç bakımı için bitkisel yağlar daha güvenlidir. Bu yağlardan zeytin yağı badem yağı, ceviz yağı ve susam yağı gibi  yağları besleyici özellikleri olduğundan ve doğal olduklarından tercih edilmelidir. Bu organik yağlar ile haftada bir ya da iki haftada bir banyodan önce saçlara masaj yaparak biraz beklettikten sonra yıkanmalıdır. Böylece saç dökülmesi azalır, saçlar daha canlı olur. Hamilelik döneminde saçlar kısa tutulursa daha az kırılı ve saçlar daha dolgun görülür. Saç bakımı ürünlerinden mutlaka uzak durulmalıdır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here