Kadın güzelliği cildinin ışıl ışıl görüntüsüyle, saçlarının ahenkle çap canlı hareketiyle ve doğal kendine has çehresiyle zarif bir şekilde vardır hayatımızda… Ahenkle dans eden saçlarsa oldum olası önemidir onların hayatlarında… İşte bu sebeple araştırmış insanoğlu saça ne iyi gelir diye… Ve vardıkları sonuçlardan birisi Hindistan cevizi yağı olmuş… Peki, Hindistan cevizi ile saç bakımı nasıl sonuçlanır?

Saç bakımında kullanılan hindistan cevizi yağı, saç foliküllerini ve saç derisini güçlendirerek hasar görmüş ve yıpranmış saç tellerini onarabilmektedir. Yağın saç derisine masajla uygulanmasıyla kan dolaşımı hızlandırılır böylece saç kökleri oksijenle doyurulmuş olur. Sonuç olarak sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzayan saçlar ortaya çıkmaktadır. Hindistan cevizi yağı ile saç bakımı içeriğinde bulunan doğal antioksidanlar ve besinler sayesinde saçın yumuşak bir hal almasını ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcıdır.

Yine düzenli aralıklarla yapılan bakımla saç derisine nüfuz eden yağ, saçı yüksek sıcaklığın etkisinden korur, böylece çevresel etkenlere karşı dayanıklılık kazanır. Saçın nem oranın kaybetmesine engel olan hindistan cevizi yağı, saçta protein kalkanı oluşturmaktadır. Şöyle ki içeriğinde bulunan laurik asit sayesinde saç kırıklarına karşı koruyucu bir kalkan oluşturmakta bunu ise saç proteinleriyle etkileşime geçebilmesiyle sağlamaktadır.

hindistan-cevizi-yagi-sac-bakimi

Hindistan cevizi yağı ile saç bakımı sonucunda saçta ve deride bulunan mikroorganizmalara karşıda koruyucu önlem alınmış olur. Antibakteriyel ve antifungal özellikleri bulunan yağ, vitamin ve mineraller açısından zengin olmasından ötürü sağlıklı saçlara kavuşturmaktadır. Kepek oluşumuna karşı önemli bir koruyucu olan bu bakımla saçlar sağlıklı şekilde uzamaya devam eder ve sonuçta ahenkle dans eden kırıksız, kepeksiz parlak ve canlı saçlar oluşur. Peki, hindistan cevizi yağı ile saç bakımı nasıl yapılmaktadır?

Sağlıklı saçlar elde edebilmek için uygulanan saç bakımında yağın doğal ve katkı maddelerinden uzak olması gerektiği unutulmamalıdır. Bu konuda katı hindistan cevizi yağı en iyi sonucu vermektedir. Gelelim işlem basamaklarına…

Öncelikle bir tencerede su ısıtılması ve katı haldeki hindistan cevizi yağının bu suyun içerisine konulmasıdır. Yalnız yağ doğrudan su ile temas etmemeli bu sebeple de benmari usulü kavanoz içerisinde suyun içerisine konulmalıdır. Ardından eriyen yağı saça uygulamak için saçlar ılık suyla hafifçe ıslatılmalıdır. Ve bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağı alınarak saça uygulanmalıdır.

Bu konuda saçların uzunluğuna göre miktarı artırabilirsiniz. Uygulama sırasında yağın saç köklerine uygulanmasına ve masaja özen gösterin. Üç dakika kadar masajla uygulandıktan sonra kafanıza bir bone takın. Ve artık hindistan cevizi yağıyla saç bakımı için yaklaşık yirmi otuz dakika kadar bekleyin. Bu konuda dileyen bir gece boyunca bakım süresini uzatabilir. En son işlem olarak sülfat ve koruyucu içermeyen bir şampuanla saçlar nazikçe yıkanmalıdır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here