Merak edilen seçeneklerden birisi olan kadın ve erkeklerde kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri ile alakalı olarak en pratik seçenekleri sizlere sunacağız. Bu noktada önceliğimiz kadınlar olacak. Birçok farklı nedene bağlı olarak saç dökülmesi net olarak gözlemlenebilir. Aşama aşama bu noktada sizlere bilgiler sunma yoluna gideceğiz.

Genetik Saç Dökülmesi

Genetik saç dökülmesi, adından da anlayabileceğiniz üzere anne ve baba genetiklerinden geçen hormonal saç dökülmesi olarak da nitelendirilebilir. Ülkemiz genelinde saç dökülmelerinin çok önemli bir kısmı genetik nedenlere bağlıdır.

Saç Derisi Problemlerine Bağlı Dökülmeler

Saç derisi sorunları, kısa zaman içerisinde saç dökülmesine neden olur. Saç derisinin kuruması, güçsüzleşmesi sonucu saç tellerinin tutunması da yine ciddi anlamda sıkıntılı seçenekleri ortaya çıkarır.

İç Hastalıklarına Bağlı Saç Dökülmeleri

Vücudunuzda meydana gelen birçok rahatsızlık, saç dökülmesine neden olabilir. Özellikle günümüzde kanser, saç dökülmesini sıklık ile gördüğümüz seçeneklerden birisidir. Sedef, egzama, akne, mantar hastalıkları da bu rahatsızlıklardan bazılarıdır.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri

Yanlış Beslenme Alışkanlıkları Nedeni ile Saç Dökülmesi

Saçlarınız da ciddi anlamda vitamin ve mineral ihtiyacı duyar. Bu noktada yanlış beslenme, saç dökülmesi nedneleri içerisinde en önemlileri arasında yer alır. Kan akışı, saçların sağlığı için önemlidir. Dolayısı ile beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçiriniz.

Hormonal Rahatsızlıklar Nedeni ile Saç Dökülmesi

Vücutta meydana gelebilecek olan hormonal rahatsızlıklar, saç dökülmesinin en önemli tetikleyicilerinden birisidir. Menopoz dönemi bu sürecin en büyük örneklerinden birisidir. Bunu dışında adet dönemi düzensizlikleri, akne süreci, vücutta aşırı yağlanma en çok dikkat çeken seçeneklerden birisidir.

İlaç Kullanımına Bağlı Saç Dökülmesi

İç hastalıkları yukarıda da bahsettiğimiz üzere saç dökülmesine neden olabilir. Kullanılacak olan bazı antibiyotik ilaçlar yan etki olarak çok ciddi anlamda saç dökülmesine neden olabilir. Dolayısı ile en önemli aşamalardan birisi olarak dikkat çeker.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Doğum ve Kemoterapi Sürecinde Saç Dökülmesi

Doğum döneminde, gebelik sürecinde en ciddi şekilde fark yaratan seçeneklerden birisi de saç dökülmesidir. Kemoterapi, yine kullanılan ağır ilaçlar nedeni ile saç dökülmesine neden olan seçeneklerden birisidir. Dolayısı ile saçlar çok hızlı dökülebilir.

Bakımsızlık Nedeni ile Saç Dökülmesi

Bakımsız kalmış saçlar, her ne olursa olsun dökülmeye mahkumdur. Saç derisinin kuruması, yeterli vitamin ve mineral alamaması bu anlamda en etkin seçeneklerden birisidir. Dolayısı ile saçlarda bakımsızlığa bağlı dökülmeler meydana gelir.

Sinir, Stres ve Depresyon (Psikolojik)’a Bağlı Saç Dökülmesi

Saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden birisi de psikolojik etkenlerdir. Saç dökülmesi safhasında özellikle sinirli ve stresli olunan dönemde araştırmaların da kanıtladığı üzere artış gözlemlenir. Dolayısı ile en önemli dökülme nedenlerinden birisidir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here