Lavanta, son derece faydalı ve özellikle tıbbi alanda çok kullanılan bir çiçektir. Hoş koksunun yanı sıra içerdiği vitaminler sayesinde büyük faydası bulunmaktadır. Lavantanın içeriğinde zengin A ve C vitaminleri bulunmaktadır. Ayrıca içeriğinde protein ve kalsiyum bulunmaktadır. Tam da bu noktada lavanta ile saç uzatma konusu devreye girmektedir.

Saça Sürülen Lavanta Kürü

Sağlığa büyük faydaları bulunan lavantanın saçlara faydası olduğu özellikle son dönemlerde sıklıkla gündeme gelmiştir. Lavanta ile saç uzatma konusunda uygulanacak kür sayesinde bunu başarmak mümkündür. Bunu uygulamak ise son derece basittir.

Lavanta Kürü
Lavanta Kürü

Lavanta ile saç uzatma için uygulayacağınız kürde, 3 bardak kaynayan suyun içine bir tatlı kaşığı lavanta atmalısınız. Bu karışımı yaklaşık 5 dakika yüksek sıcaklıkta demlendirmeniz gerekmektedir. Sonrasında ılımasını bekleyerek ılıdıktan sonra süzmelisiniz. Sonraki aşamada temiz bir şekilde yıkadığınız saçınızı lavanta suyu ile yıkayarak yarım saat bekleyiniz. Yarım saatin ardından sadece su ile durulayarak kurutabilirsiniz. Bu uygulamayı saç dökülmeniz durana kadar haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Lavanta Saç Uzatma Yöntemi
Lavanta Saç Uzatma Yöntemi

İçilen Lavanta Yapımı

Lavanta sadece saça sürülerek değil aynı zamanda içilerek de saç dökülmesi sorununu çözmektedir. Bu nedenle lavanta ile saç uzatma konusunda kolay yapılan içecek karışımıyla da fayda sağlayabilirsiniz. Bu karışım sadece saçlara değil aynı zamanda karaciğere de iyi geldiği için büyük fayda sağlamaktadır.

İçilebilen Lavanta Suyu
İçilebilen Lavanta Suyu

İçilen lavanta uygulaması için 1,5 su bardağı suya 1 tutam lavanta koyun. Bu su kaynamadan ve yüksek sıcaklıktayken ocaktan alın ve yaklaşık 5 dakika kadar demlenmeye bırakın ancak karıştırmayın. Dikkatli bir şekilde süzdükten sonra ılıyan karışımı tüketin. Bu uygulamayı 15 gün aralıksız sürdürerek lavanta ile saç uzatma konusunu deneyebilirsiniz. Bu karışımı 15 günün ardından haftada 4 kere uygulamaya devam edebilirsiniz. Kısa sürede saçlarınıza iyi geldiğini hissedeceksiniz.

Lavanta Çayı
Lavanta Çayı

Doğal yollarla lavanta ile saç uzatma konusunu bu şekilde çözebilirsiniz. Evinizde rahatlıkla uygulayabileceğiniz lavanta kürü ve çayı sayesinde daha sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz. Bu şekilde hem fazla masraf etmeden hem de kimyasal içeren ürünler kullanmadan kısa bir sürede saçlarınızın uzamasını sağlayabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here