Genellikle yaz sonu gibi başlayıp, bir veya bir buçuk ay süren saç dökülmeleri insanları fiziksel ve psikolojik olarak rahatsız etmektedir.

Kimi kişilerde fark edilmeyen bu süreç, kimi kişilerde ise çok daha fazla sıkıntılı olmaktadır. Havaların ısınmasıyla doğa nasıl yenileniyor ise saçlar da bu şekilde yenilenmektedir. Fakat havaların serinlemesiyle saçların yenilenmesi ve büyümesi de azalmaktadır.

Bu dönemde ömrünü dolduran saçlar dökülür, yeni çıkmış olanlar ise yaz aylarındaki hızlarında uzayamazlar. Bu doğal bir döngüdür. Birkaç hafta içerisinde saçlar normale döner.

mevsimsel-sac-dokulmesi-nasil-engellenir
Mevsimsel Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nasıl Engellenebilir?

Bu durumda hiçbir şey yapmadan beklemek, saçınızın durumuna bağlı olmaktadır. Geçen yıllar veya bazı uygulamalar nedeniyle oluşan saç kaybı ve saç kalitesinde düşüş zamanlar sorun olabilmektedir.

mevsimsel-sac-dokulmesinin-nedeni
Mevsimsel Saç Dökülmesinin Nedeni

Bu durumda saç yardıma ihtiyaç duymaktadır. Saçınız zaten yoğunluğunu kaybetmiş veya halen kaybetmekte ise tamamı ile azalmadan bazı dış destekler kullanılmalıdır. Bunlar bazı vitaminler ve saç bakım ürünleri olabilir.

Saç Dökülmesini Önleyen Ürünler İşe Yarıyor Mu?

Saç dökülmesini önleyen ürünler ölmüş olan saçlara bir fayda sağlamamaktadır.

Fakat yeni çıkmış ve büyümesi devam eden saçların daha sağlıklı olarak büyüyüp, uzamasına yardımcı olmaktadır. Saç dökülmenizin mevsimsel olup olmadığını uzmanlar karar vermelidir.

sac-dokulmesini-onleyen-urunler-ise-yariyor-mu
Saç Dökülmesini Önleyen Ürünler İşe Yarıyor Mu?

Fakat bunu kendiniz de test edebilirsiniz. Elinizi başınızın üst kısmına koyun, parmaklarınızı kapatıp, saçlarınızı avuçlayıp canınızı acıtmayacak şekilde çekin. Bunu tüm başınıza beş kere uyguladıktan sonra elinize gelen saç tellerini beyaz bir kağıdın veya örtünün üzerine koyun.

Eğer 15’ten fazla saç teli var ise bir uzmanın görmesine ve tedavisine ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Saç kaybınız mevsimsel ise ve vitamin desteği alma kararı aldıysanız bu desteklerin tamamen bitkisel kökenli olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

sac-dokulmesini-onlemek-icin-uzman-destegi
Saç Dökülmesini Önlemek İçin Uzman Desteği

Sentetik ilaçların vücutta bıraktığı izler ve bunların birikmesi nedeniyle hücre mutasyonlara yani kansere neden olabilir. Saç dökülme sebebiniz doğru bir şekilde teşhis edilmez ise kullandığınız ürünün en iyi veya en pahalı olması size bir yarar sağlamayacaktır.


1 YORUM

  1. İlkbahar geldiğinde saçlarım çok dökülüyor. Bunun içinde bitkisel çözümlere yöneleceğim. Şampuan olarak da doğal sabun kullanmak daha faydalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here