En değerli varlıklar olanlar çocuklar her anne baba için güzeldir. Özellikle anneler çocuklarını minicikken süslemeye başlarlar. Günümüzde erkek çocuklar için de değişik saç modelleri çıkmıştır.

Ama bu anlamda kız çocuklarının saçları hep ön plandadır. Artık yoğun olarak kadınlarında iş dünyasında olmasından dolayı kreşe, anaokuluna, ilk ve orta okula giden çocuklarının saçlarını yapmak için yeterli zaman bulamamaktadırlar. Bunun için de çocuklar okula giderken yapılabilecek kolay saç modelleri tercih edilmektedir.

Eski Saç Modelleri

Siyah önlük giyilen yıllarda en klasik saç modeli örgü idi. İki belik, tek belik şeklinde ve tamamen toplu saçlar yapılırdı. Neredeyse forma giymek gibi bir saç modeliydi.

Saçlar tek belik örülecekse saçlar nemlendirilerek taranır, üçe eşite ayrılır ve üst üste getirilerek örülürdü. 2 belik örülecekse saçlar önce tam ortadan ikiye ayrılır ve bu saçlar kendi arasında tekrar 3 eşit parçaya bölünerek üst üste gelecek şekilde örülürdü. Bir de en yaygın diğer bir saç modeli at kuyruğu modeliydi. Evde bulanan lastiklerle saçlar bağlanır üzerine beyaz kurdeleler bağlanarak okula gidilirdi.

okula-giderken-yapilabilecek-sac-modelleri

Yeni Saç Modelleri

Günümüzde daha modern saç modelleri yapılmaktadır.

Yalnız yoğun şehir hayatı, trafik, ikili öğretim gibi sebeplerle çocukların uyanma vakti ile okula yetişme vakti arasında kısıtlı bir zaman bulunmaktadır. Annelerin de çalışmasıyla kolay okul saç modelleri seçilmelidir.

Örgü değişmeyen ve kolay bir modeldir. Fakat farklı tarzda örgüler yapılmaya başlanmıştır. Yarım bağlanan saç balıksırtı adı verilen bir modelle örülür.

okul-icin-kullanilabilecek-sac-modelleri

At kuyruğunun kuyruk kısmı örülüp bağlanır. Prenses topuzu adı verilen saçlar ise tepeden bağlayıp kendi çevresinde döndürülerek yapılan çok basit ve pratiktir. Eğer yüzün tamamen ortaya çıkması istenmiyorsa toplanan saçlardan yüze yakın yerlerden saçlar çıkartılabilir.

Yarım topuzla havalı bir görünüm kazanılır. Saçlar lastikle yarım bağlanır ve etrafında saçlar döndürülür. Maşayla saç uçları şekillendirilir. Tel tokalarla da saçlar kolaylıkla toparlanabilir. Düzleştirici fon makineleri ile saçlar kolayca düzeltilir ve sade bir görünüme sahip olunur. Rengarenk ve farklı modellerdeki saç bantları da kolayca saçları düzenler. Sadece kaküllü bir kesim bile kolay bir saç modelidir. Ev topuzu denilen modelle de uyum sağlamaktadır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here