Herkes saçlarının sağlıklı, bakımlı ve ışıldayarak parlamasını ister. Hacimli ve parlak saçlar görünüş itibariyle özelliklede bayanlar için önemli bir aksesuardır. Kuru, mat, cansız ve şekil verilemeyen saçlar herkes için bir kâbus gibidir. Zamanında ve doğru ürünler kullanılarak bunu düzeltmek mümkündür. İstenilen güzel, yumuşak ve canlı saçlar için en uygun bakımı bulmak gerekir. Mevsim değişimlerinden dolayı oluşan olumsuz etkilerden kurtulmak ve parlak saçlara kavuşmak artık saç bakımı ile mümkün olmaktadır.

Zaman geçtikçe güneş, boya, fön gibi nedenlerden dolayı saçlarınızın ışıltısını ve parlaklığını kaybettiğini görürsünüz. Ancak kozmetik ürünlerle ya da evde uygulayacağınız tariflerle saçlarınızı tekrar parlak haline dönüştürmek mümkündür. Dış görünüş itibarıyla da estetik olarak duruma bakıldığında ahenkle parlayan, canlı, sağlıklı saçlar insanı mutlu etmektedir. Peki, parlak saçlar için ne yapmalıyız:

parlak-saclar

  • Öncelikle saçlar kesinlikle aşırı sıcak su ile yıkanmamalıdır. Bu saçların zarar görmesine neden olmaktadır. Ilık su ile yapılan banyo derideki kan dolaşımını hızlandırarak saçların sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Ayrıca saçların her gün değil, gün aşırı yıkanması daha uygundur.
  • Kuru ve yıpranmış mat saçlar için geliştirilmiş olan besleyici bakım şampuanları kullanılmalıdır. Eğer evde hazırlamak istenirse de aktarlardan alınacak malzemelerle uygulanacak doğal şampuanlarda kullanılabilir. Kullanılmaya başlandığı andan itibaren şampuanların saçı beslediği, yumuşattığı ve canlandırdığı fark edilir.
  • Saçlarınızın türüne ve yapısına uygun olarak evde ya da satın alarak nem maskesi uygulamalısınız. Yine aktarlardan alınabilecek olan çeşitli yağlar badem, argan, susam ve ısırgan gibi karıştırılarak kullanılabilir. Şampuan sonrasında beslemek ve nemlendirmek için bu tarz yağlar bakım kremi şeklinde uygulanabilir.
  • Banyo sonrası saç kurutma makinesi yerine, saçların doğal olarak kurumaya bırakılması daha uygundur. Gerekli olmadıkça fön gibi ısısal aletlerin kullanılmaması daha iyi olmaktadır.
  • Saçlarınızı kurutmanız gerekirse, makineyi tek yönlü ve uçtan köke doğru olacak şekilde kullanın.
  • Saçlarınızı taramak için kıl fırça kullanılması gerekir. Kıl fırçalar tararken saçı sıkı kavrayarak düzgün bir görünüm kazandırır.
  • Son dokunuş olarak şekillendirme aşaması için de en uygun olan model seçilerek saçlarınızın zarar görmeden şekillendirilmesi sağlanır.

parlak-saclarin-bakimi

Doğru seçimlerle ve doğru dokunuşlarla parlak saçlar elde edilebilir. Saçlarının şekli ne olursa olsun herkes pürüzsüz ve parlak olmasını ister. Gerek kozmetik gerekse bitkisel yöntemler kullanılarak çözümler üretilir. Beslenme bozukluğu, aşırı maruz kalınan ısısal şeyler, saç boyaları, stres, kötü seçilmiş bakım ürünleri, deniz, klor gibi çeşitli nedenlerden dolayı saçlar donuklaşarak kötü bir görünüm sergileyebilir. Yumurta, elma sirkesi, bal, zeytinyağı, limon, Hindistan cevizi, avokado, mayonez gibi malzemeler kullanılarak yapılan maskeler hem kolay hem de doğaldır. Saçların beslenerek, zarar verilmeden yeniden canlanması sağlanır. Kusursuz, yumuşak ve parlak saçlara sahip olmak için biraz zamana ve çabaya ihtiyaç vardır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here