Geçmiş dönemlerden bugüne kadar Asyalı kadınların baş tacı olmuş pirinç, besin olmanın dışında güzellik ve bakım için kullanılmıştır. Japonya ve Çin’de çiftçi kadınların pirinç suyuyla banyo yaptığı söylenir. Yemek yaparken yıkayıp döktüğümüz pirinç suyu aslında pekçok vitamin ve mineral içeriyor. Birçok faydasının yanı sıra saç uzatma ve pirinç suyu beraber anılmaktadır. Cilt bakımına olan katkısının yanı sıra saç uzatmak için de kullanılmaktadır. Avantajı ise ekonomik olup ev ortamında uygulayabileceğiniz bir yöntem olmasıdır. Saç uzatma ve pirinç suyu arasındaki ilişkiye geçmeden önce ilk olarak pirinç suyunu nasıl elde edeceğinizden bahsedelim.

Pirinç suyu hazırlamak son derece kolay bir işlemdir. Öncelikle bir kase pirinci soğuk suyla yıkayın. Ardından pirinçler tamamen şişene kadar pişirin. Suyunu bol miktarda koyun. Pirinçleri süzerek suyunu alın ve cam bir kavanoza alarak kullanmak üzere soğutun. Pirinç suyunuzu bu şekilde hazırlayarak cam kavanozda muhafaza edebilirsiniz. Saç uzatma ve pirinç suyu alakalı olup araştırmalara göre saçların daha parlak görünmesi ve uzaması konusunda yarar sağlıyor.

pirinc-suyu-sac-uzatma
Pirinç Suyu Saç Uzatma

Pirinç Suyu Maskesi

Anlattığımız şekilde hazırladığınız pirinç suyunu duş sırasında saç kremi olarak kullanabilirsiniz. Nemli saçınızın tamamına uyguladıktan sonra bekletip soğuk suyla durulayabilirsiniz. Haftada 3 kere tekrarladığınızda sonucu göreceksiniz. Saç uzatma ve pirinç suyu konusunda uzmanlar kırıkların azalması yönünde etki ettiğini söylemektedir. Saçlarınızın daha güçlü görünmesini istiyorsanız. 1 adet muzu dilimleyip ezerek püre haline getirin. İçine pirinç ve gül suyu ekleyin. Elde ettiğiniz bu saç uzatma ve pirinç suyu maskesini saçlarınıza masaj yaparak sürün ve yarım saat kadar bekletin. Ardından saçlarınızı soğuk suyla durulayın.

pirinc-suyu-sac-bakimi
Pirinç Suyu Saç Bakımı

Saç uzatma ve pirinç suyu beraber anılmasının en önemli nedeni içerdiği B1, C ve E vitaminleridir. Ayrıca antioksidan ve pekçok yararlı mineral içerir. İçermiş olduğu tüm vitaminler saça iyi gelmektedir. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırdığı için saç derinizdeki problemleri de çözmektedir. Pirinç suyunda bulunan inositol maddesi hasarlı yüzeyleri onarma konusunda görev yapmaktadır. Saçınızdaki hasarlı yüzeyleri onararak kırılmaların önüne geçer. Saçınızı duruladıktan sonra bile bu maddenin etkisi bir süre devam eder.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here