Sağlıklı saç kökleri ve sağlıklı bir saç derisine sahip olmak için saç bakımına önem vermelisiniz. Ama zamanınızın tamamını da buna ayırmak zorunda değilsiniz. Size yardımcı olacak bazı faydalı tavsiyeler sunalım.

sac-bakimi-tavsiyeleri

Güne saçlarınızı yıkayarak başlamak iyi bir adım olabilir. Saçlarınızı soğuk suyla yıkamak daha parlak görünmesine sebep olacaktır. Doğal bir bakım için ise elma sirkesi ve bir kaşık şampuanı, bir bardak ılık suyla karıştırıp yıkayabilirsiniz.

Banyo sonrası ıslak saçlar daha güçsüz ve kırılma eğilimindedir bu nedenle banyo sonrası saçlarınızı taramaktan da vazgeçin. 15 dakika sonrasında taramak daha sağlıklı olacaktır. Tararken kullandığınız fırçalara da dikkat etmelisiniz. Tahta fırçalar en sağlıklısıdır, diğer fırçalar saç diplerinize zarar verebilir ve saçlarınızı inceltebilir. Tarama işleminden önce saç kremi kullanmanız daha az yıpranma ve dökülmeye sebep olacaktır. Ayrıca saçlarınızı iyi durulamamanız da yağlanmaya ve dolayısıyla dökülmeye yol açabilir.

saglikli-sac-kokleri

Konu dışı olduğu düşünülse de stres ve beslenme de saç bakımı için oldukça önemlidir. Stresin saç dökülmesine sebep olduğu zaten kanıtlanmıştır. Beslenme ise doğrudan kepek oluşumuyla bağlantılıdır. Vücudunuzda üretilen bazı kimyasalların saç köklerine zarar verdiği bilinen bir gerçektir. Sağlıksız beslenme de kepek oluşumuna imkân veren bu faydasız karbonhidratların ve bazı yağ asitlerinin oluşumuna sebep olur. Bu durumla karşılaşmamak için B vitamini tüketmeye özen gösterin.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here