Kadın ya da erkek fark etmeden saçlar görünüşümüzde önemli bir yer tutmaktadır. Herkes sağlıklı, mükemmel saçlara sahip olmak ister ancak gereken özeni ve bakımı göstermeyi ihmal eder. Bunun için gerek kozmetik gerekse doğal birçok alternatif yöntem bulunmaktadır. Saçlara yapılan her türlü uygulamaya saç bakımı denir. Saç bakımında dikkat edilmesi gerekenlerin başında şampuanlar, maskeler ve kremler gelmektedir.

Herkes kendini daha iyi ve daha çekici hissetmek için mükemmel görünen saçları olsun ister. Sağlıklı ve güzel saçlara sahip olmak için pahalı ürünler kullanmaya gerek kalmadan, sadece dikkat ederek saç bakımında yapabileceğimiz 5 önemli adım:

sac-bakimi

  1. Öncelikle beslenmenize dikkat etmelisiniz. Saç bakımında fazla yağlı olan her türlü yiyeceklerden uzak durulmalı ve bol bol su içilmelidir. Sağlıklı beslenerek saçlarımızın ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alabilirsiniz.
  2. Saçlarınızı çok sık ve sıcak su ile yıkamayın. Çevre koşulları nedeniyle saç derisindeki gözenekler tıkanır. Sıcak su saç derisinin kurumasına ve kepeklenmesine neden olur. Ilık hatta soğuk su ile yıkanırsa kan dolaşımı hızlanarak saç köklerinin daha fazla beslenerek uzamasını sağlar.
  3. Kullandığınız şampuan seçimi önemlidir. İçindeki kimyasal ürünlerden ötürü bozulan saç dengesinin, bitkisel içerikli olan şampuanlarla değiştirilmesi saç ve saç derisi için daha sağlıklı olacaktır. Badem yağı veya argan yağını kullanarak saçlarınızın uçlarını nemlendirin. Üç dört haftada bir nem maskesi uygulayarak kırılma ve dökülmeleri azaltabilirsiniz.
  4. Saç tipinize uygun olan saç maskesini seçerek haftada iki kez uygulayın. Bal, yumurta, zeytinyağı ve çeşitli meyvelerle evde yapılan maskeler oldukça doğaldır.
  5. Saçlarınızı banyodan sonra kuruturken dikkatli olun. Gerek kurutma gerekse saç şekillendirici makineleri az kullanmaya özen gösterin. Eğer kullanmanız gerekliyse de düşük ısıda ve saçınızdan uzak tutarak kurutun. Mümkünse saçlarınızın doğal kurumasını sağlayın. Saç maşası, düzleştirici ve fön gibi aletler saçların yıpranmasına ve dökülmesine neden olmaktadır.

sac-bakim-teknikleri

Saç bakımında bütün bunların yanında pratik olarak yapıldığında saçlar için önemli olan kurallarda vardır.

Örnek olarak, önce krem uygulanıp ardından şampuanla yıkandığında, saçların daha parlak ve daha nemli olduğu gözlenir. Nemlendirme işlemi kafa derisine masaj olarak nazikçe yapılmalıdır.

Mutlaka saçlarınızı günde iki defa taramalısınız. Bu kafa derisindeki kan dolaşımını arttıracağından saçların çabuk uzamasını sağlayacaktır.

Sülfür, demir, omega 3, potasyum, folik asit, çinko, magnezyum eksiklikleri saçlarda çeşitli hastalıklara sebep olmaktadır. Ayrıca saçların boyanması durumunda da seçilecek boyanın kaliteli ve güvenilir bir marka olmasına dikkat edilmelidir. Bitkisel olan boyalar kullanılabilir.

Üç ayda bir kuaföre giderek kırıklarını aldırmak da saçlar için yararlı olmaktadır. Kozmetik ürün seçimindeki hatalar ve yanlış yapılan uygulamalar sonucunda saçlar canlılığını ve parlaklığını da kaybedebilir. Saçların insanın dış görünümünü etkilediğini unutmamak gerekir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here