Saç bakımı sırasında birçok yanlış yapılabilir. Örneğin;

Malzemenin Dozu: Alınan bazı malzemelerin dozunu tam olarak ayarlayamamak problem olabilir. Gerektiği gibi kullanılmayan maddelerin ya tesiri olmaz ya da yan etkisi olur. Bu durum gerçekten kötüdür ancak bunları önceden deneyip sizin nasıl kullanmanız gerektiği anlatılırlar.

Saç Bakım Malzemeleri
Saç Bakım Malzemeleri

Yanlış Zamanlama: Saç bakımı için aldığınız bazı malzemelerin saçınızda ne kadar bekletileceği ile ilgili bilgi verilmektedir ancak acele edip ya da çok bekletip verilen süreye uymamak saçlarınıza zarar verebilir veya etkisini gösteremeyebilir.

Yanlış zamanlama
Yanlış zamanlama

Kurutma: Islak saçları kuruturken direkt saç kurutma makinesiyle kurutmak hızlı ve etkili bir yol olabilir. Ancak bu sizin saçlarınıza oldukça zararlıdır. Saçlarınızın yıpranmasına ve dökülmesine neden olabilir.

Saç kurutma makinesi yerine havluyla saçlarınızı bastıra bastıra kurutmaya çalışmanız da zararlıdır. Bunun yerine havluyla hafifçe saçları kurutup sonra makineyle fazla uzun süre tutmadan kurutmanız saçlarınız için daha yararlıdır.

Saç Kurutma
Saç Kurutma

Tarama: Saçlarınızı tararken en önemlisi sizden başka birinin o tarağı kullanmamış olmasıdır çünkü tarak şahsi ve kişisel bir malzemedir. Eğer bir başkasının tarağını kullanırsanız o kişinin saçındaki zararlı bakteriler saçınıza zarar verebilir bu yüzden dikkatli olmalısınız.

Saç Tarama
Saç Tarama

Sabun ve Şampuan: Saçınız için aldığınız şampuan ve sabunların kaliteleri çok önemlidir. Çünkü bazı ucuz ve iyi olmayan şampuan ve sabunların içerisinde bazı kimyasal maddeler bulunmaktadır bunlar güzel koku ve kayganlık hissi verse de saçlarınızı kuruttuktan sonra saç diplerinde yanma, saçların yıpranmış bir şekilde olması saç bakımında olumsuz bir etkendir. Bu yüzden sabun ve şampuanları iyi seçmeniz gereklidir.

Alttaki makale şampuan seçiminde size yardımcı olabilir.

Doğru Şampuan Nasıl Seçilir?

Sabun ve Şampuan
Sabun ve Şampuan

Beslenme: Saçların beslenmesi için vücuda giren mineraller ve besinler çok büyük bir öneme sahiptir eğer vücudunuz yeterince besin su ve mineral almamışsa bu saçlarınıza zarar verecek ve olumsuz bir etki bırakacaktır.

Saçın uzaması ve dökülmemesi için gerekli en önemli faktör beslenmedir.

Beslenme
Beslenme

Tarihi Geçmiş Ürünler: Tarihi geçmiş ürünler deyince akla ilk gelen tükettiğimiz yiyeceklerdir ancak bakım malzemelerinin de bir süresi vardır. Ama çoğu kişi buna dikkat etmez halbuki çok önemli bir unsurdur eğer bir saç bakım malzemesinin tarihi geçmişse bu içindeki kimyasalların bozulması anlamına gelir ve bu gerçekten saçlarınız için çok zararlıdır.

Bu yüzden aldığınız malzemelerin bozuk olmamasına ve tarihinin geçmemiş olmasına dikkat edin.

Siz saç bakımınızı nasıl yapıyorsunuz?


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here