Saçlarımızda değişiklik yapmak istediğimiz zaman ya şekliyle ilgili bir şeyler yaparız ya da rengini değiştiririz. Eğer rengini değiştirmek istiyorsanız saçınızı boyatmadan önce biraz araştırma yapmalısınız. Öyle her rengi her saça uygulamak doğru olmaz. İşte saçlarınızı boyatmadan önce bilmeniz gerekenler.

Saç Tipleri

Boyanın saça nüfuz etmesi için saç tiplerinin büyük önemi var. Önce saçınızı tanımalısınız. Saçınız kalın telli mi yoksa ince telli mi? Kalın telli saçlara sahipseniz boyayı saçta daha uzun süre bekletmelisiniz. İnce telli saçlar için bekleme süresi o kadar uzun olmayabiliyor. Tabi saçın uzunluğu da göz önünde bulundurulması gereken bir etken. Örneğin uzun saçlı kişiler de iki paket saç boyası kullanılırken kısa saçlı kişilere bir paket saç boyası yeterli oluyor.

Saç Tipleri
Saç Tipleri

Saçın Boya Öncesi Rengi

Saçınızı boyatmadan önceki saç renginiz, boyanacak saç rengi kadar önemlidir. Çünkü eğer koyu renk bir saça sahipseniz ve yeni renginizin sarı gibi açık bir renk olmasını istiyorsanız mutlaka saç renginin açılması gerekir. Açma işlemini ise profesyonel birisine yaptırmalısınız. Aksi halde fazla açıcı kullanmak saçların yanmasına sebep olabilir.

Boya Öncesi Saçların Renginin Açılması
Boya Öncesi Saçların Renginin Açılması

Boya Öncesi Saçı Yıkamak

Boyama işleminden önce saçı yıkamak saçtaki doğal yağların yok olmasına sebep olur. Böylece saç derinizi boyanın zararlı etkilerinden koruyacak bir etken olmaz. Bu yüzden saçları boyamadan önce yıkamamak lazım.

Boya Öncesi Saçların Yıkanması
Boya Öncesi Saçların Yıkanması

Boya Sonrası Saç Bakımı

Saç boyamak kimyasal bir işlem olduğu için güzel görünümün yanında zararlı etkileri de vardır. Bu yüzden saçları boyadıktan sonra nemlendirici ürünlerle saçınızı beslemelisiniz. Bunun için zeytinyağı gibi doğal yağlar da kullanabilirsiniz. Saçları nemlendirmek boyadan kaynaklanan kuruluğu önler.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here