Kadınlar saç boyatma işlemine daha çok başvursa da erkekler de saçlarını boyatırlar. Saçların beyazlaması başlıca saç boyatma nedenidir. Bunun yanında orijinal saç rengini beğenmeme, biraz daha açık ya da bira daha koyu tonda saç rengi istemek gibi sebeplerle de saç boyatan kişiler vardır.

Saç boyama işlemleri kadın ya da erkek kuaförlerinde kuaförler tarafından yapılabildiği gibi evde kendiniz ya da başka bir arkadaşınız da saçınızı boyayabilir. Marketlerde kutularda satılan saç boyalarını alıp tarife göre hazırladığınızda kendi saçlarınızı evde de boyamanız mümkündür.

Saç boyama işlemi her geçen gün daha yaygın hale gelmektedir ancak bu işlem sırasında ya da işlem hakkında yanlış bilinen gerçekler vardır. Bunları madde madde sıralayabiliriz.

Saç Boyarken Yapılan Hatalar Ton Farkı
Saç Boyarken Yapılan Hatalar Ton Farkı

Ton Farkı

Öncelikle en çok yapılan hata ton farkının anlaşılamamasıdır. Her ne kadar satın aldığınız saç boyasının kutusundaki renk tonuyla ya da kuaförde seçim yaptığınız katalogdaki saç rengi tonuyla sizinki uyumlu gibi görünse de tam anlamıyla uyum sağlamak imkansız gibi bir şeydir.

Bunun sebebi saç rengi tonunun ortamdaki ışık gibi farklı farklı sebeplerle değişmesidir. Yani katalogdaki ya da kutudaki saç renkleri ortamdaki ışık farkı yüzünden olduğundan farklı görünebilir.

Saç Boyarken Yapılan Hatalar Alerji Faktörü
Saç Boyarken Yapılan Hatalar Alerji Faktörü

Alerji Faktörü

Yapılan diğer hata ise alerji hususlarına dikkat edilmemesidir. Üreticiler her ne kadar kutu üzerinde bu duruma dikkat çekse de çoğu kişi bu uyarıları okumaz bile. Bu nedenle alerjik bir sorun yaşamamak için ürünü uygulamadan önce alerji testi yapmak gerekir. Bunu çok kolay şekilde yapabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken bir alkollü bez ile ensenizde ya da başka bir bölgenizde saçlarınızın bulunduğu bölgeyi temizleyin. Daha sonra boyadan az bir miktar alarak bu temizlediğiniz bölgeye uygulayın. Beş dakika kadar bekledikten sonra boyayı temizleyin. Eğer ilerleyen 24 saat içinde boyayı uyguladığınız bölgede kızarıklık, kaşıntı, döküntü gibi belirtiler oluşmadıysa boyayı kullanabilirsiniz.

Alerji durumları her ne kadar görmezden gelinse de bazı durumlarda çok önemli olmakta ve kişiyi çok etkilemektedir.

Saç Boyarken Yapılan Hatalar Renk Değiştirme
Saç Boyarken Yapılan Hatalar Renk Değiştirme

Renk Değiştirme Durumu

Eğer saç renginizi değiştiriyorsanız mutlaka önce alt taraflara uygulayınız. Pek çok kişi radikal kararlar alıp saç renklerini değiştirdikten sonra pişman olmaktadır. Ancak saçınızı tamamen boyadıktan sonra geri dönüşü olmamaktadır ve kendi saçınızın tekrar uzamasını beklemek zorunda kalırsınız.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here