İslam dini tüm konulara ışık tutmuş ve gereken bilgiler verilmiştir. Özellikle kozmetik konusunda dine uygunluk hususu yıllardır tartışma konusu olmuştur. Bu konular arasında belki de en sık sorulanı saç boyası günah mı sorusu olmuştur. Bu soruyla ilgili İslam alimlerinin büyük çoğunluğu belirli bir noktada birleşmiştir.

Saç Boyası Günah Değildir

Saç boyama ile ilgili sürekli olarak saç boyası caiz mi şeklinde sorular gündeme gelmektedir. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki İslam dininde saç boyamanın haram olduğu ile ilgili herhangi bir hüküm yer almamaktadır. Bu konuyla ilgili yasaklama bildiren kesin bir hüküm bulunmadığı için saç boyamanın caiz olduğunu belirtebiliriz.

Saç Boyası Günah Mı?
Saç Boyası Günah Mı?

İslam dininde saç boyama ile ilgili olarak bazı alimler saç boyası haram mı sorusuna haram olmadığını ancak bayanların siyaha boyamasının yanlış olduğunu bildirmiştir. Bu durumla ilgili bazı Hadisler örnek gösterilse de yine net bir şekilde yasaklayıcı bir hükmün olmadığını görmekteyiz. Tüm bu nedenlerden dolayı saç boyamanın erkeklere de bayanlara da yasak olmadığını söylemek mümkündür.

Nihat Hatipoğlu’nun saç boyatmak günah mıdır? sorusuna verdiği yanıtı aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

Saç Boyası Abdeste Engel Değildir

İslam dininde bazı alimler saç boyasının haram olmasa bile mekruh derecesinde olduğunu belirtmişlerdir. Saç boyası günah mı sorusuna bu cevabı veren alimler buna gerekçe olarak da saç boyasının abdeste engel olacağını göstermişlerdir. Bu durum da doğru değildir çünkü saç boyasının abdest almaya engel olmayacağı belirtilmektedir. Dini anlamda başvurulan resmi makamlar da bunu dile getirmektedir.

Nihat Hatipoğlu’nun saç boyası abdeste ve namaza engel mi? sorusuna verdiği yanıtı aşağıdan izleyebilirsiniz.

https://youtube.com/watch?v=vSzzQScSviY

Saç boyası caiz mi sorusunun dahi sorulması yanlıştır çünkü İslam dini dış görünümün temizliğine, kişilerin eşlerine güzel görünmesine önem gösteren bir dindir. Bu nedenle saç boyası ile ilgili ön yargılı düşünen kişiler bundan bir an önce kurtulmalıdır. Dini doğru şekilde okuyarak öğrenmek her alanda olduğu gibi bu alanda da son derece önemlidir.

Saç Boyası Caiz Mi?
Saç Boyası Caiz Mi?

Günümüzde saç boyası haram mı tarzındaki sorular artık son bulmalıdır. Bu konuyla ilgili soru işaretine yer aklamayacak şekilde haram açıklaması yapılmadığı için saç boyası uygulamanın sakıncası bulunmamaktadır. Yine de kendi görüşünüze göre hareket edebilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here