Saç derisi kabuklanmasında saçlardaki dökülme oranını beraberinde getirmektedir. Saç derisindeki kabuklanmadan kurtulmak için eczanelerden alabileceğiz kremler ile veya doğal ve bitkisel yollarla saç derisindeki kabuklanmadan kurtulabilirsiniz.

Saç Derisinin Kabuklanması Neden Olur?

Saç derisinin kabuklanmasındaki en büyük etkenlerden birisi strestir. Yoğun iş temposu, öğrenciler için derslerin zor olması veya ailevi sorunlar sebebi ile stresli bir gün saç derisi kabuklanmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra saç diplerinde oluşan kabuklanma nedenleri arasında sivilceler de önemli rol oynamaktadır. Saç derinizde sürekli olarak sivilcelenme oluşuyorsa bu da beraberinde saç derisinde oluşan kabuklanmayı getirecektir. Eğer yağlı bir saç dibine sahipseniz ve saçlarınızı çok sık yıkayamıyorsanız saçlarınızın kirlenmesi de kabuklanmaya sebep olabilmektedir.

Saç Derisinde Kabuklanma
Saç Derisinde Kabuklanma

Saç Derisi Kabuklanmasına Bitkisel Çözüm Önerisi

İlk olarak malzemelerimiz;

  • 1 tutam tuz
  • 1 yumurta sarısı
  • 1 yemek kaşığı hint yağı
  • 1 yemek kaşığı alkol

Malzemelerin tamamı bir kap içerisine konularak iyice karışması sağlanır. Elde edilen karışım saç diplerine masaj yaparak sürülür. Saç diplerinin karışımı iyice aldığından emin olmak için 2 – 3 saat kadar beklenir. Ardından saçlar temiz su ile yıkanır.

Kabuklanmadan Korunma Yolları

  • Saçları çok fazla yıkamak saç derisinde kuruma yaratacağı için çok mecbur kalmıyorsanız saçlarınızı haftada 2 veya 3 defadan fazla yıkamamalısınız.
  • Saçlarınızı saç maşası ya da fön makinesi gibi kurutma yöntemlerinden olabildiğince uzak tutunuz. Bir havlu yardımı ile saçlarınızı kurutmak hem saçlarınızın yıpranmasını önler hem de saç derinizin sıcak havadan görebileceği zararları en aza indirgemesine yardımcı olabilir.
  • Saçlarınızı yıkarken çok sıcak su kullanmak yerine ılık suyu tercih ediniz. Mümkün olan en düşük sıcaklıktaki su ile saçlar yıkanmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here