Saç sağlığı kuşkusuz tüm insanlar için çok önem taşımaktadır. Saçlar kişi hakkında ilk izlemini veren görseldir.

Bunun yanı sıra saç sağlığı da saç görüntüsü ile doğrudan ilişkilidir. Saçlarınız ne kadar sağlıklı ise görüntüsü de o kadar iyi olacaktır. Bunun yüzünden saçlarınıza gerekli bakımı ve ilgiyi göstermeniz çok önemlidir.

Saç sağlığı öncelikle saç diplerinde başlamaktadır. Saç dipleri sağlığı için doğal yöntemler birçok saç sorununun çözümü olmaktadır. Bu yöntemleri sizler için aşağıda sıraladık.

Doğru Tarak ve Taramak
Doğru Tarak ve Taramak

Doğru Tarak ve Taramak

Belki de en önemli konulardan biri saç tarama konusudur. Öncelikle doğru tarak seçimi için hiçbir zaman plastik ürün kullanılmamalıdır.

Plastik taraklar elektrik alarak saçlarınızı kabartır ve elektriklendirir. Tahta saplı taraklar ile saçınızı tarayınız. Yanlış taramak ise tüm saçınızı kırıp dökebilir. Saçları doğru taramak için önce uçtan başlamanız gerekiyor. Uçları açıldıkça yukarlara çıkabiliyorsunuz.

En sonunda başınıza geliyorsunuz ve ancak öyle tüm saçı tarıyorsunuz. Bu şekilde saç taramak en doğru tarama şeklidir.

Saç Diplerine Masaj
Saç Diplerine Masaj

Masaj

Saç dipleri için masaj olmazsa olmazdır. Saçlar kan damarlarındaki besinlerle beslenir.

Saç diplerine masaj yapmak kan dolaşımını artırdığı için saçların daha çok uzamasını ve beslenmesini sağlar. Her gün yatmadan önce mutlaka parmaklarınızla saç diplerinize masaj yapınız.

Isılı İşlemler

Üzgünüz fakat ısılı işlemler ve boyalar kullandığınız takdirde sağlıklı bir dibi sizin için sadece bir hayaldir.

Bir kere dahi olsa saç dibiniz kendini toparlayamaz. Kesinlikle bir kere dahi ısılı işlem ve boya kullanmayın.

Isıl İşlemler
Isıl İşlemler

Nem

Saç dipleri nemle nefes almaktadır.

Nem ne kadar fazla ise saç dibi o kadar oksijen almaktadır. Bunun için saç dipleri daima nemli olmalıdır. Bunun için kimyasal şampuanlardan uzak durun.

Sizler için piyasaya sürülen hiç bir saç ürününü kullanmayın. İçerisinde sodyum bulunmayan bitkisel şampuanlardan edinin. Bu bitkisel şampuanlar, saçınızdaki nemi götürmezler.

Saç diplerindeki nemi sağlamak için bal büyük rol oynar. Süt ile balı karıştırıp tüm saçınıza uygulayın. 1-3 saat saçınızda beklettiğiniz maskeyi yıkadıktan sonra saçlarınız oldukça yumuşak ve nemli olacaktır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here