Saç neden dökülür dersek bunun için birçok sebep bulabiliriz. Ancak saç dökülmesi hafife alınmaması gereken bir durum değildir. Özellikle saçkıran hastalığı önemli ve dikkat edilmesi gereken bir cilt hastalığıdır. Sadece saç bakımı ile değil çeşitli kontrollerle de saçların dökülmesi takip edilmelidir.

barbat chelie par

TEDAVİLER UZUN SÜREBİLİR

İnsanların ortalama 100 bin adet saç folikülü vardır. Bu yapı saçların içinde geliştiği yağıdır ve doğumda sabit bir sayıdır. Sonradan artırılması da mümkün olmayan bu yapının içerisinde saçlar ortalama 6-7 yıl en fazla ömre sahiptir. Bu sebeple saç neden dökülür sorusundan ziyade, günde ortalama 100 adet saç dökülmesi normal olarak karşılandığının bilinmesi gerekir. Telojen saç dökülmesi denilen, saçların her taraftan eşit şekilde dökülmesi için saç bakımı ve tedavi süresi en az 3 ay sürmektedir. Bu süre daha da uzayabilmektedir.

Man controls hair loss

ERKEKLER DAHA MUZDARİP

Saçların kilo kaybı, stres, özellikle ateşli hastalıklar, dengesiz beslenme gibi sebeplerle dökülmesi normaldir. Saç neden dökülür denildiğinde halk arasında ilk olarak genetik cevabı karşınız çıkacaktır. Ancak bu soruna erkeklerin yarısında karşılaşılırken kadınlarda bu oran yüzde 20’ler civarındadır. Hastalar bazen saç dökülmesinin arttığını ve banyo yapmaktan korktuklarını ifade ederler. Bu nedenle saç bakımı ile geçici çözüm alınan saç dökülmesi sorununa tedavi yöntemine gidilebilir. Ancak saç dökülmesi devam ediyorsa mutlaka bir dermatoloji uzmanına görünmekte fayda olacaktır. Özellikle saç kıran hastalığı ve sakallarda da görülebilecek sorunlar farklı ve önemli başka sorunlara yol açabilir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here