Her iki cins için en önemli aksesuarlardan biri de saçlardır. Herkes canlı, sağlıklı saçlara sahip olmak ister. Bazı durumlar saç sağlığını etkiler. Bunlardan birisi de saç dökülmeleridir. Saç dökülmesi, saçların cansızlanması ve incelmesine bağlı ortaya çıkan bir hastalıktır. Günlük 100 den fazla saç telinin dökülmesi durumunda uzmana başvurmak gerekmektedir. Kadın erkek fark etmeksizin oluşan bu hastalığın tıp dilindeki adı “androgenetik alopesi” dir.

sac-dokulmesi-bilgileri

Saç dökülmesi birçok nedene bağlıdır. Demir eksikliği, tiroid azlığı veya fazlalığı, östrojen seviyesinin düşük olması, hormon değişiklikleri, sigara, belirli ilaçlar buna neden olabilmektedir. Bunlar bireysel sebeplerdir. Çevresel etmenler ise radyasyon, ateş, enfeksiyon, zehirlenme, mevsimsel değişimler, stres olarak söylenebilir. Bunlar kalıtsal nedenler değildir. Kalıtsal neden ise kötü testesteron adını verdiğimiz (DHT) ‘dir.

Dökülmeyi engellemek ya da azaltmak için periyodik bakım yapılmalıdır. Bu bakım saçlarınızın güçlenmesini sağlayacaktır. Bakım için eczaneden saç bakım ilaçları alabilirsiniz. Lakin bu pahalı bir seçenektir. Bunun yerine evde kendiniz de bitkisel ilaçlar hazırlayabilirsiniz.

sac-dokulmesi-hakkinda-bilgiler

Bunlar saç bakım maskeleri adını alırlar. Örneğin, ısırgan otlu saç bakım maskesi, saçınızın dökülmesini azaltacak aynı zamanda daha canlı saçlara sahip olursunuz. Maskeler için marul, Hindistan cevizi, soğan, süt, kahve, yumurta, badem, kına kullanabileceğiniz malzemeler arasında yer almaktadır. Ayrıca saç dökülmesini engellemek için saçlarınızı banyodan sonra saç kurutma makinesi ile kurutmayınız.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here