Hem erkekler hem de bayanlar dış görünüşleri açısında saçlarına çok önem vermektedir. Öyle ki yaşanan herhangi bir saç dökülmesi kişiler de derin psikolojik çöküntülere yol açmaktadır.  saglikli-saclarUzmanlar “ Saç neden dökülür? “ sorusunun cevabı için saç dökülmesinin yoğunluğunun önemli olduğunu belirtiyorlar. Saç dökülmesi birçok nedenden kaynaklanabilir. Kesin tanı için dermatoloji kliniklerinde gerekli testlerin yapılması gerekmektedir.

Peki  saç dökülmesi hastalık habercisi olabilir mi?

En çok görülen erkek  tipi saç dökülmesi genetik özellikler ve erkek hormonlarından kaynaklandığı için doğal karşılanırken bazı saç dökülmeleri kimi hastalıkların habercisi olabiliyor.

deri-hastaliklari

  • Anemi ( Kansızlık ): Genellikle demir eksikliği ile ortaya çıkan anemi saçlarınızın dökülmesine yol açıyor olabilir. Aneminin tedavisi ile saç dökülmesi de engellenir.
  • Tiroit Hastalıkları: Tiroit bezlerinin az veya çok çalışması da saç dökülmesine sebebiyet verebilmektedir. Gerekli tedavi ile tiroit bezinin çalışması düzenlenebilir ve saç dökülmesinin önüne geçilmiş olur.
  • Saçlı deriyi tutan hastalıklar: Saçlı deride ortaya çıkan mantar gibi hastalıklar saçlarınızın dökülmesinin sebebi olabilir. Hastalıklı derinin tedavisi ve saç bakımı yapılarak eski görünüme kavuşulabilir.
  • Eksik Protein ve Vitamin alımı: Genellikle diyet yapan kişiler de görülen kilo endişesiyle alınan eksik protein ve vitamin alımı da saçların yetersiz beslenmesi dökülmenin de sebebidir. Aşırı A vitamini alımı da saç dökülmesinin nedeni olabilir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here