Saç dökülmesi, her yaştan insanın yaşayabileceği problemler arasında yer almaktadır. Tek bir nedeni olmamakla birlikte, bu problem herkeste farklı nedenlerden kaynaklanarak ortaya çıkabilmektedir. Problemin kaynağının ilk bakışta anlaşılması çok kolay değildir. Saç dökülmesi problemiyle karşılaşıldığında, bir uzmandan yardım almak daha sağlıklı bir müdahale biçimi için oldukça önemlidir. Nitekim öncelikle saç dökülmesinin gerçek nedeni öğrenilmelidir.

sac-dokulmesi

 

Saç dökülmesi probleminin akla ilk getirdiği nedenler arasında; genetik faktörler, stres ve mevsim değişikliği gibi nedenler sayılabilir. Oysa gerçekte çok daha farklı nedenlere bağlı bir problem olabilir. Bazı durumlarda saç dökülmesi, vücut işleyişinde meydana gelen bir takım farklılık ya da anormal durumun habercisi olabilmektedir. Böyle durumların net olarak anlaşılabilmesi ancak uzman kontrolü altında mümkün olabilir. Saç dökülmesi ile hormonal değişiklikler arasında bir ilişki olabilir. Tiroit bezleri, hamilelik, doğum kontrol hapları ya da menopozdan kaynaklanan hormonal değişiklikler saç dökülmesine neden olabilir. Diğer faktörler arasında sağlıksız beslenme de yer almaktadır. Günümüzde birçok başka sağlık problemine de neden olan sağlıksız beslenme, saç dökülmesini de tetiklemektedir.

sac-problemleri

Sağlıksız beslenmeden kaynaklanan dökülme durumunda D vitamini takviyesi yapılabilir. Bunlar dışında, saç toplama şeklinden saç bakımında kullanılan kimyasal maddelere kadar çok farklı etmenler saç dökülmesinde etkili oluyor olabilir. Kısacası saç dökülmesi tek bir nedene bağlı olmadığından, öncelikle hangi probleme bağlı olarak ortaya çıktığı anlaşılmalıdır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here