Saç neden dökülür?”  sorusu cinsiyetlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Erkeklerde saç dökülme sorunun en büyük kaynağı, genetik olmasıdır. Kadınlarda ise saç dökülmesinin nedenleri arasında; kansızlık, menopoz dönemi, guatr hastalığı, psikolojik faktörler ve yanlış saç bakımları gibi birçok faktör yer alır.

Saç dökülmesini önlemek için saça ve saç derisine zarar verebilecek ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Düzenli beslenmeli ve protein ağırlıklı besinler tüketmelisiniz. Saç dökülmesi karşısında önlem olarak karbonhidrat ağırlıklı beslenme alışkanlıklarınızdan vazgeçmelisiniz. Saçınızı her gün yıkamak sağlıklı değildir. Saçınızı iki ya da üç günde bir ph değeri 5.5 olan bir şampuanla yıkayabilirsiniz. Saçların sık yıkanması sonucu saç derinizin yağ dengesi bozulur ve saçlarınız daha fazla yağlanır. Jöle vb. ürünler saç tellerinin ve saç derisinin nefes almasını önlediği için ve saç kaybına neden olduğu için kullanılmamalıdır. Aşırı miktarda A vitamini alınmaması ve A vitamini içeren besinler çok fazla tüketilmemesi gerekir. Saçlı deriye masaj uygulaması yapmak saç dökülmesini önleyen diğer faktörler arasındadır.

hair-loss-in-women

Saç bakımı, saç dökülmesini önlemenin temelini oluşturmaktadır. Saçlarınıza yapacağınız düzenli bakımlar sayesinde saç dökülmesini önleyebilirsiniz.  Bitkisel çözümlere ağırlık vererek saç bakımınıza özen göstermelisiniz. Sağlıklı ve bakımlı saçlar için düzenli olarak saçlarınızla ilgilenmeniz gerekmektedir. Saçın dökülmesine yönelik etkenlerin fazla olması sizi yıldırmamalı çünkü saç dökülmesini önlemeniz için yapmanız gereken birçok alternatif yöntem bulunmaktadır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here