Saç dökülmesi genetik sebeplerle dökülebileceği gibi farklı sebeplerle de vardır. Mevsim değişiklikleri, ateşli hastalıklar, kadınların doğum sonrası yaşadığı hormonal değişiklikler, kullanılan ilaçların yan etkileri nedeniyle saçlar dökülebilir. Saç neden dökülür denildiğinde bunları sıralarsak saç bakımı ile de farklı çözümler kullanılabilir.

sac-dokulmesi-problemi

Günde 100 adet saç telinin dökülmesi normal olarak karşılanır. Saç dökülmesi sorun haline geliyorsa bunlara karşı saç neden dökülür sorusuna doğru cevap vererek saç bakımı yapılmalıdır. Her gün saçları yıkamak saç bakımının doğru yapıldığını göstermez. 2 günde bir ph derecesi 5.5 olan özel şampuanlarla yıkanmak doğru olacaktır.

Dengesiz beslenme ve bilinçsiz yapılan diyetler de saçların dökülmesine sebep olabilir. Saçların temel yapı taşı olan keratin içerisinde protein bulunmaktadır. Bu nedenle protein açısından zengin yiyecekleri almak saçlarınızın da güçlenmesine faydalı olacaktır. çeşitli mineraller ve vitaminler eksik alınmamalıdır.

sac-dokulmesi-nedenleri

Saç neden dökülür denildiğinde saçlara sürülen aşırı jöleler de saçın nefes almasına engel olacağından, aşırı sürülmemelidir. Saç dökülmesi sebeplerinden biri de saç derisinin cansız kalmasıdır. Bu nedenle saç maskeleri ile birlikte saç derilerine masajlar yapılmalıdır.  Saç bakımı yanında ayrıca stresten uzak durmak gerekir ve saçlarınızın çok fazla kapalı hale getirmemek gerekir. Yani şapka ve berelerle saçlarınız fazlasıyla kapalı tutarak, saçların ve saç derilerinin havasız kalmaması sağlanmalıdır. Güneşin zararlı etkilerinden korunmakta ve maşa, fön gibi saçlar yıpratan uygulamalardan da mümkün olduğunca uzak durmakta fayda olacaktır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here