Saç dökülmesi, saçların çeşitli sebeplerden zayıflaması ve incelmesi daha sonra saç kökünden ayrılmasıdır. Yetişkin bir insan da günlük 50 ila 100 arası tel saç dökülmesi normaldir bunun üzerine çıkıldığı zaman sorun başlar. Kadın veya erkek yaş ilerlediği için saçlarının döküldüğünü düşünse de saç dökülmelerinin birde psikolojik sebebi vardır. Dökülme ve kellik çağımızda her yaştan insanı etkileyen bir sorun. Genetik veya hava değişimi denilip göz ardı edilen dökülmelerin psikolojik sebeplerden olabileceği göz ardı ediliyor. Araştırmalara göre orta yaşta ki bir insan da görülen hafif dökülmeler daha sonra kel kalma korkusu, ilerleyen yaş krizi gibi psikolojik sebeplerden dolayı daha da artmaya başlıyor. Ayna karşısında kendini beğenmeme, yaşlanma ve kel kalma korkusu ile birlikte dökülmelerde artış başlıyor. Bir de stres veya yaşanan duygusal çöküşlerde saç dökülmelerinin başlıca etkilerinden birisidir.

sac-bakimi-1-1024x512

Saç bakımı, dökülmeler ile başa çıkmak için bakım en başta geliyor. Hem saçınıza hem de ruhunuza yapacağınız bakım ile dökülmeleri en aza indirebilirsiniz. Uzmanlar çoğu zaman saç derisine kimyasal yönden zengin şampuanların çok zarar verdiğini söylüyorlar. Şampuan alırken organik içerikli şampuanları tercih edebilirsiniz. Saçınızı fazla yıkama saç derisinde kuruluğa sebep olacağı ve saç derisinde ki yararlı olan yağları götürebileceği için haftada 3- 4 kez yıkamanız daha sağlıklı olacaktır. Saç kreminde de doğal olan markaları tercih ederseniz eğer saçınıza zararı daha az olacaktır. Ayrıca saç kremi ile yumuşayan saçınızı duşta taramanız daha az saçın dökülmesine sebep olacaktır. Haftada bir kez kullanacağınız saç maskeleri de saçınıza iyi gelecektir. Saçınıza yapacağınız bakım kadar eksik olan vitaminleri vücudunuza almanız ve stresten uzak kalmanız yaptığınız bakımı destekleyecektir.

sac-dokulmesi

 

Saç neden dökülür?  Saç dökülmesinin birden fazla sebebi vardır. Saç dökülmesi; anabolik steroid, yaşlanma, aşırı ısı ile şekil verme, antidepresan ilaçlardan, kan sulandırıcılardan, polikistik over sendromu, kilo kaybı, lupus, vitamin eksikliği, hipotiroidizm, duygusal etkenler, hormonlar, kalıtım, protein eksikliği, hamilelik, herhangi fiziksel stres veya tramva gibi birçok sebepten olabilir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here