Saç dökülmesi sıcaklarda artması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Ancak sadece sıcakların artması buna bir etken değildir. Saç neden dökülür sorusuna genetik, stres, uykusuzluk, dengesiz beslenme gibi birçok nedeni sebep olarak gösterebiliriz. Ancak bunun yanında dış etkenler de son derece önelidir.

sac-ne-zaman-dokulur

Özellikle mevsim geçişleri ve sıcaklıkların artması saçların dökülmesine katkı yapabilir. Ancak sadece mevsim değişiklikleri ve sıcaklıkların artması ile saç dökülmesini açıklayamayız. Bu nedenle saç bakımı yaparken bunlara dikkat etmek gerekir.

GÜNDE 100 TEL SAÇ DÖKÜLEBİLİR

İnsanların günde 100 tel civarında saçının dökülmesi normaldir. Ancak sıcaklıkların arttığı dönemlerde bu sayı daha da artabilir. Yazın saç neden dökülür, dersek denizin, taktığımız şapkaların ve havuzun da etkisini yadırgamamak gerekir. Saç dökülmesi bu nedenle normal karşılanabilir. Ancak yine de dökülmenin kontrol edilmesi ve saç bakımı uygulamalarının yapılması gerekir. Aksi halde dökülme hızı devam ediyorsa altında yatan başka sebeplerinde olabileceği ihmal edilmeden bir uzmana gidilmelidir. Kansızlıktan, psikolojik travmalara kadar farklı hastalıkların göstergesi olan saç dökülme sorunu için uzman bir dermatolog yardımı faydalı olacaktır.

sac-dokulme-sebepleri

SAÇ BAKIMI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Saç neden dökülür ise dökülsün saç bakımı ihmal edilmemelidir. Saç dökülmesi sıcakların arttığı dönemlerde artabilir. Ancak saçın ana maddesi olan keratin için proteinli beslenmek, vitamin ve mineral alımını dengede tutmak, sık sık fön çekmemek,  saçların yıkama sıklığını dengelemek ve etkin şampuanlar kullanmak, kıl fırça kullanmak, jöle ve saç köpüğünü saçlarda fazla tutmamak gibi etkin önemleri almakta fayda olacaktır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here