Sadece erkeklerin yaşadığı bir problem gibi düşünülse de saç dökülmesi bayanlarda da sıklıkla görülen bir sorun olarak ortaya çıkabiliyor.

Uzmanlar sağlıklı saçların da dökülebileceğini belirtiyor. Günde 50 ile 100 arası saç dökülmesi normal olarak görülebiliyor. Hatta bu rakam bahar aylarından 200’e kadar çıkabilmektedir.  Bu dökülmeler saç döngüsünün normal hareketidir.

Saç dökülmesi problemi yaşayıp yaşamadığınızı basit bir test ile öğrenebilirsiniz. Testi uygulamak için saçların en az iki gün yıkanmamış olması gerekiyor.

Saç Dökülmesi
Saç Dökülmesi

 

Parmaklarımızı saçlarımızın ön tarafından arkaya doğru götürüp elimize gelen saçları beyaz bir kağıt üzerine koyuyoruz. Bu hareketi 5 defa tekrarlayın. Kağıt üzerinde;

  • 10’dan az saç teli varsa: Saç kaybı normaldir.
  • 10–15 saç varsa: Vitamin tedavisine başlamak faydalı olabilir.
  • 15’ten fazla saç varsa: Saç kaybı var demektir.

Peki saç neden dökülür?

En sık görülen saç dökülme tipi Erkek tipi saç dökülmesi olarak adlandırılan dökülmedir.  Genetik ve erkeklik hormonu nedeniyle doğal sayılabilecek dökülmedir.  Saç ekiminin yaygınlaşması ile sorun olmaktan çıktı.

balin-saca-faydalari

Saçkıran, kansızlık, tiroid hastalıkları, doğum sonrası, şok diyetler, ilaçlar gibi sebepler sonucunda da saç dökülmeleri görülebilir.

Zayıf saç köklerinize uygun saç bakımı uygulayarak saç dökülmesini geciktirebilir hatta önüne geçebilirsiniz. Hazır saç bakımı ürünlerini kullanabileceğiniz gibi Lavanta, Bal, Zeytinyağı ve Yumurta gibi ürünler ile kendi saç bakım maskelerinizi hazırlayabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here