Saç dökülmesi genellikle genetik olmanın yanında insanların yaşayışları ve beslenmeleri ile de ilgilidir. Bu nedenle saç neden dökülür ise dökülsün insanın her yaşında yaşayabileceği bir sorundur. Her iki erkekten birinde mutlaka saç dökülme sorunu yaşanmaktadır. Bu oran kadınlarda ise dört kadından birinde olarak tespit edilmiştir.

sac-dokulme-ilaclari

STRES VE MEVSİM DEĞİŞİKLİKLERİ

Saç dökülmesi sorununun temelde başlıca sebepleri genetik özellikler, mevsim ve ısı değişiklikleri, stres ve çeşitli hastalıklar olarak gösterilebilir. Ancak saç neden dökülür dediğimizde sadece bunları saymamalıyız. Ayrıca vücutta gerçekleşen farklı hastalıklar da saçların dökülmesine sebep olabilir.

Ne kadar saç bakımı yapılırsa yapılsın vücutta oluşan ve hormonal değişime sebep olan hastalıklar yüzünden saçların dökülme hızı artar ve kelliğe sebebiyet verir. Bu nedenle saç dökülmesinin sıklaştığı ve dengesiz saç dökülmesi yaşanıldığında mutlaka bir uzmana görülmesinde fayda olacaktır. Gerek cilt hastalıkları gerekse de iç organlarda meydana gelebilecek sorunlar saç dökülmesini tetikleyen hastalıklardır.

neden-sac-dokulur

SAĞLIKSIZ BESLENME FAKTÖRÜ

Saç neden dökülür denildiğinde bir diğer etken de sağlıksız beslenmedir. Saçların ana maddesini oluşturan keratin, protein özlü bir maddedir. Bu nedenle protein eksikliği ve dengesiz beslenme gibi etkenler de saç dökülmesi için önemli faktörlerdir. Saç bakımı yanında mutlaka D vitamini takviyeleri ve beslenmenin dengesel olması sağlanmalıdır. Bakım için kullanılan maske ve diğer ürünlerin kimyasal etkileri de zaman zaman saçların dökülmesine sebep olacağından, hangi ürünün hangi özellikte olduğu ve saçı destekleyici unsurunun ne olduğu da iyice bilinmelidir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here