Çevre koşulları, stres, genetik ve özellikle de yaşa bağlı olarak saç dökülmesi hem erkeklerin hem de kadınların ciddi problemlerinden biri haline gelmekte. Zamanında aynanın karşısında özenle taradığınız o gür saçları, yıpranmış ve kırılmış gördüğünüzde buna karşı bazı tedbirler almalısınız.

bitkiler-ile-sac-dokulmesi

Cerrahi çözümler dışında bir alternatif olarak saç dökülmesi için iyi gelen bitkileri ele alalım. Saç köklerinizin tamamı saç üretmez, beklemeye çekilen saç kökleri vardır ve genelde bu kökler dökülür.

Prosiyanidin bir antioksidan bileşiktir ve bekleme durumundaki saç köklerini canlandırır ve saç köklerinizin yeniden saç üretmesini sağlar. Prosiyanidin içeren bazı bitkiler şöyledir; yeşil çay, kuşburnu, elma, arpa, kakao, yaban mersini. Bu bitkilerden üretilen tonik ya da benzeri saç bakım ürünleri bulabilirsiniz.

sac-dokulmesini-onlemek

Saç bakımı sırasında işinize yarayabilecek başka bitkiler de var. Örneğin çörek otu, ülkemizde birçok bölgede bulunmakta ve çörek otu yağı da içinde bulundurduğu vitaminlerle saç için oldukça önemli bir bitkidir. Çörek otu yağı ile saç diplerinize masaj yapabilir ya da direkt yemeklere katabilirsiniz. Eski yöntemlerden biri de biberiyedir. Vücutta üretilen bazı kimyasallar saç köklerine zarar verir ve biberiye, içerisinde bulunan antioksidan ve antibiyotik asitlerle saç köklerini bu kimyasallara karşı korur. Saçınıza masaj yapabilir ya da bir fincan biberiye çayı içerek bile faydalanabilirsiniz.


1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here