Saç neden dökülür? Saç dökülmesi büyük oranda genetik nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucunda yaşanılan mineral ve vitamin eksiklikleri de saç dökülmesine yol açan faktörler arasında yer almaktadır.

sac-dokulmesine-iyi-gelen-yiyecekler

Doğru bir beslenme programı yardımıyla saçlarınızda yaşanılan dökülme problemini yavaşlatabilir ve sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz. Saç dökülmesine iyi gelen yiyeceklerin en önemlisi yeşil yapraklı sebzelerdir. Eğer demir eksikliğine bağlı bir saç dökülmesi problemiyle karşı karşıyaysanız çaresiz, yeşil yapraklı sebzeler tüketmektir. C vitamini içeren meyveler antioksidan etkisi yarattığından yıpranan saçları canlandırabilmektedir. Hava kirliliği sonucunda yıpranan saçlar için C vitamini içeren meyveler tüketmelisiniz. Saçların uzama döngüsünün normal olarak devam edebilmesi için kuruyemiş tüketmelisiniz. Sülfür, esansiyel yağ asitleri ve E vitamini içeren kuruyemişler tüketerek saçlarınızın normal uzama döngüsünü koruyabilirsiniz. Fındık, ceviz, bademi gibi kuruyemişler saçlara doğal parlaklıklarını geri kazandırır. Yer fıstığı ise iyot bakımından zengin olduğu için tiroit bezi sorunlarından kaynaklanan saç dökülmelerini durdurmakta son derece etkilidir. Saç dökülmesine iyi gelen diğer yiyecekleri; yoğurt, fasulye, hindi, tavuk, havuç olarak sıralayabiliriz.

sac-icin-dogru-beslenme

Saç dökülmesini düzenli olarak yaptığınız saç bakımı ile birlikte yavaşlatmanız hatta engellemeniz mümkün olabilmektedir. Saçınıza her daim özen göstermek, saç dökülmenizi yavaşlatır ve saçlarınız parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Saç dökülmesine iyi gelen yiyecekleri tüketmeyi özen göstererek ve saç bakımınıza dikkat ederek saç sağlığınızı koruyabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here