Saç dökülmesi, estetik görünüşümüz ve sağlığımız açısından belki de en çok dert ettiğimiz ve en çok başımıza gelen problemlerden bir tanesidir. Saç dökülmesinin pek çok sebebi olduğunu biliyoruz ve bu sebeplerden uzak durmaya çalışıyoruz fakat ya yanlış bildiğimiz bu sebepler aslında saçımıza hiçbir zarar vermiyorsa?…

Evet, yanlış duymadınız Gelin, hep birlikte bu yanlış bilgilere göz atalım:

dogru-bilinen-yanlislar

Suya Küsmeyin: Saçlarınızın dökülmesinin nedeni kullandığınız su değil. Eğer öyle olsaydı tüm şehir, sizin gibi saç dökmez miydi?

Şampuan Suçsuz: Şampuanların veya saç bakımı kremlerinin saçlarınızı döktüğünü düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü gerçekten şampuanlar veya saç kremleri saçınızı döküyor olsaydı bu dökülmelere kirpikleriniz ve kaşlarınız da dahil olurdu.

Yağları Ayırt Edin: Saçın kendi yağı aslında saçı beslemez, aksine saç köklerini incelterek dökülmelere neden olur.

Başörtüsü mü?: Başörtüsü ya da şapka takmak saçların dökülmesi için bir neden değildir.

Mevsimler Değişti, Dökülme Değişmedi: Mevsim geçişlerinde saçlarınız dökülmez. Saçlarınızın mevsimlere göre değiştiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Değişen saçlarınızın dökülme oranı değil, sizin düşünceleriniz.

Sabundan Vazgeçin: Saçlarınızı sabunla yıkamak saçlarınızın dökülmesine engel olmaz, aksine daha çok yıprandırır.

sampuanlar-saci-dokmez

Sıfıra Vurdurmak mı?: Saçlarınızı sıfıra vurdurunca dökülme probleminin gideceğini düşünüyorsanız eğer yine yanılıyorsunuz. Sağlıklı saç diplerinin çıkması saçlarınız için faydalı olabilir ancak dökülme probleminiz sıklıkla yaşanan bir durumsa sıfıra vurdurmak da nafile!

Boyalarla Barışın: Saçlarınızın dökülmesinde saç boyalarının etkisi yoktur. Boyalar ancak saçlarınızın kırılmasına ve yıpranmasına neden olabilir.

Her insanın saç döngüsü kendine özgüdür bu nedenle herkes için aynı sebebin geçerli olduğu iddia edilemez bu nedenle saç neden dökülür sorusunun net bir cevabı yoktur fakat bu maddelerden de anlaşılacağı üzere saçların dökülmesine hangi faktörler neden olmaz, işte bunun cevabı vardır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here