Saç dökülmesi 7’den 70’e herkesin ortak sorunu. Bazı insanların kısa süreli dönemsel, bazı insanların da sürekli olarak saçları dökülmekte. 100 tele kadar olan dökülme normaldir ancak fazlasından kaçınmak için de bir şeyler yapmanız gerek. Neler yapabileceğinizden bahsedelim.

sac-dokulmesini-engellemenin-yollari

Saç neden dökülür sorusuna cevap arayarak başlayalım. Dengesiz beslenme, vitamin eksikliği, stres altında olma, yıkama-kurutma yöntemleri gibi birçok sebep sayılabilir. Özellikle günlük protein ihtiyacınızı karşılamadığınızda hücrelerin saç üretiminde ciddi bir azalma görüldüğü kanıtlanmıştır. Dolayısıyla sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz.

Bu sürecin dökülmeden bir önceki basamağı yıpranmadır. Dökülmeyi önlemek için saçlarınızın yıpranmasını da önlemelisiniz. Bunun için de banyodan sonra ıslak halde saçlarınızı taramamalısınız. Sık dişli taraklardan da kaçınmalısınız, tahta fırçalar en ideal olanıdır. İnsan vücudunun ürettiği bazı kimyasallar saç derinize zarar vermektedir. Bu etkilerden kaçınmak için saç bakım kürleri uygulayabilirsiniz. Çay ağacı yağını saç derinize masaj yaparak uygulamanız saç derinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

sac-dokulmesini-engellemenin-yontemi

Saç bakımı dışında son olarak dikkat etmeniz gereken şey saç ve saç derisine zararlı ürünlerin kullanımından kaçınmaktır. Aklınıza sadece jöle gelmesin. Evet, jöle saçın nefes almasını engeller ve dökülmesine sebep olur ama alkol ve sigara tüketimi, gereğinden fazla A vitamini alımı ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmek de saç ve saç derinizin sağlığını olumsuz etkileyecektir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here