İnsanlar zaman içerisinde yaşamış oldukları stresler, sıkıntılar, hastalıklar veya genetik olarak hastalıklardan dolayı saçlarının ya hepsi ya da bir kısmı dökülüyor. Peki, saçlarımız neden dökülür ve bunu nasıl durdururuz?

Saç dökülmesinin temel nedenlerinden birisi de dengesiz beslenme, temiz bir ortamda bulunmamaktır. Günümüzde ise bu sorundan kısmen de olsa kurtulmak çok basittir. Dünya üzerinde yaşayan insanların neredeyse 1/3’ü yukarıda saydığımız durumdan dolayı saç dökülmesi yaşıyor. Devamlı olarak da saç bakımı ve dökülmesine karşı kullandığımız kimyasal içerikli ilaçlar da ve sık sık şampuan değiştirmek de saç dökülmesine neden olur. Saç dökümünü durdurmak ya da azaltmak için sizlerle 10 altın önerimizi paylaşacağız.

sac-dokulmesi-cozumleri

1 -) Hindistan cevizi ve zeytinyağı yağı kan dolaşımını hızlandırdığı ve saç köklerini çalıştırarak saçları eskisi gibi sağlıklı yapmayı sağlar. Saçlarınıza sürdükten sonra ılık su ile masaj yaparak temizleyiniz. Saçlarınızın hızlı uzamasına sağlayacağı gibi saç dökülmesini de engelleyecektir.

2 -) Mikser yardımı ile bir demet marul yaprağını püre haline getirdikten sonra daha önceden hazırlamış olduğunuz taze ıspanak suyunu karıştırın. Yaptığımız karışımı saçlarımıza haftada bir kez saç bakım maskesi olacak şekilde bakım yapabiliriz

3 -) Aktardan kolaylıkla bulabileceğimiz sardunyayı  kaynar suyun içine atarak 15-20 dakika beyazlamasını bekleyin. Kaynayan sardunya suyunu başka bir kaba süzün ve haftada en az 2-3 kere saç kurulamak için kullanın

4 -)  Biberiye yapraklarını 20 dakika kaynar suda kaynatın. Sonra biberiye yapraklarının suyunu süzerek her gün saçlarımızı durulamak için kullanalım. Saç bakımı için biberiye yapraklarının suyu saç dökülmesini önler ve saç bakım yağı olarak kullanabiliriz.

5 -) Saç güçlendiren etkisinin aşırı fazla olduğu bilinen kına ile saçlarınızın güzel ve daha güçlü görünmesine katkı yapar. Saç köklerinin kırılmasını azaltır.

6 -) Yonca suyu saçların kökleri için çok etkilidir. Özellikle saç diplerini vitaminle beslemekte ve saçların eski görünümünü kazanması için yardımcı olur.

7 -) Dökülen saçlar için soğanın gözle görünür bir şekilde etkili olduğunu, yeni saç çıkartma etkisi olduğu söylenmektedir. 2 kaşık soğan suyu elde ettiğinizde saçınızı yıkamadan önce saçlarınıza dökerek masaj yardımı ile yediriniz. Sonra da ılık bir suyla iyice durulayınız.

sac-dokulmesini-onlemek

8 -) Hindistan cevizi sütü saçınızın sağlıklı uzamasını sağlar ve saça parlaklık kazandırır. Gece yatmadan önce hindistan cevizi sütünü saçınıza masaj yaparak sürüp bırakın.

9 -) B vitamini saç dökülmesini engeller. Günlük olarak her öğünde saç bakımımız içinde olsa  B vitamine sofralarımızda daha fazla yer vermenizi tavsiye ederiz.

10 -) Protein ve minarelin kaynağı olarak bilinen balık, saç derisindeki ölmüş hücreleri yok ettiği gibi  saç dökülmesini engelleyici bir özelliğe sahiptir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here