Bilimsel araştırmalara göre günde 100 tel saç dökülmesi normaldir. Fakat pek çok insan zamanla sık ve büyük miktarlarda döküldüğünü fark eder. Bu sorunu hızlı bir şekilde atlatmak için neler yapmalısınız?

sac-dokulmesini-onleme

Saç dökülmesi beslenme, yıkama, kurutma gibi birçok sebeple açıklanabilir. Bu nedenle sağlıklı beslenmeye ve bol bol B vitamini tüketmeye önem gösterin.  Çok sıcak suyla saçlarınızı yıkamayın ve saçlarınızı kurutmadan taramayın. Bunun dışında bitkisel yağlarla saç diplerinize masaj yapmak hem saç köklerinizi canlandırır hem de kan dolaşımını hızlandırır.

Durulanmış saça ılık su ile masaj yapılması ise hem saçların çabuk uzaması hem de dökülmenin azalmasını sağlar. Bu konuda yaygın yöntemlerden biri de sardunya yapraklarıdır. Sardunya yapraklarını 20 dakika kadar suda kaynatıp, beyazlaştıktan sonra suyunu bir kaba süzüyorsunuz ve bu suyla üç gün aralıklarla saçınızı duruluyorsunuz.

sac-dokulme-sorunlari

Kükürt bakımından zengin olması nedeniyle soğan ve sarımsak da saç dökülmesi tedavisinde kullanılır. Soğanı ince ince doğrayıp çıkan suyla saç diplerinize masaj yapabilirsiniz. Yarım saat kadar bekletip sonrasında hafif bir şampuan ile saçlarınızı yıkayan. Bu saçlarınızın çok daha gür olmasını sağlar. Saçlarınızın daha sağlıklı uzaması için buhar yöntemini de kullanabilirsiniz. Bir havluyu sıcak suya batırın ve iyice sıktıktan sonra saçlarınıza sarın ve soğuyana kadar bekletin. Bu şekilde saç köklerinizdeki gözenekleri temizler ve saçlarınızın daha sağlıklı uzamasını sağlarsınız.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here