Saç dökülmesinin ana sebeplerinden biri de yeterli beslenememesinden ileri gelmektedir. Hava, kir, duman, psikolojik problemler saç dökülmesini tetikler. Özellikle stres hali saçlara sanıldığından fazla zarar vermektedir. Bazen bu dökülmeler geri dönüşü olmayan sonuçlara neden olabilmektedir. En doğru olanı doktora gitmektir. Doktorunuza danıştıktan sonra evde kendinizin hazırlayacağı saç bakım maskesi yapmak daha uygun olacaktır.

muz-maskesi

Dökülen saçlar için muz harika bir meyvedir. Muzun içerisinde bulunan vitamin ve antioksidanlar, birer potasyum deposu olması ve nemlendirici özelliğe sahip olması muzun neden çok tercih edildiğinin kanıtıdır. Dökülmelere karşı birebir olan muz aynı zaman da saçları nemlendirir, yumuşacık yapar. Dökülmelere karşı dayanıklılık sağlar. Hasar görmüş saçları ise onarmaktadır. Ayrıca saçları hacimlendirir ve çok daha sağlıklı ve canlı durmasını sağlar.

Muz saç bakımı maskesi tarifi çok basit ve kullanımı da kolaydır. Öncelikle bir adet muz, bir yemek kaşığı hindistan cevizinin yağı ve bir yemek kaşığı zeytinyağı gereklidir. Hazırlanışından önce muzun yeterince ezilmemesinden dolayı saçlardan ve özellikle diplerden çok zor çıkacağını belirtmeliyiz. Çok yoğun saçlar için tavsiye edilmemektedir.

muz-maske-tarifi

Muzu püre haline getirmeniz gerekmektedir. Öyle ki blender yardımı ile parçacık kalmayacak şekle gelmeli. Aksi takdirde yapışma durumu olabilir.  Ardından zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı ile iyice karıştırılmalı. Tamamen karıştıktan sonra çok diplere sürmemek şartıyla özellikle saç uçlarına uygulayınız. 10 dakika bekledikten sonra durulayın ve ardından şampuan ile yıkayınız. Muz maskesi ile saç bakımı tamamlanan saçlarınızdaki farkı göreceksiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here