Bugün kadınların en çok merak ettiği konulardan birisi olan saç dökülmesinin nedenleri üzerinde duracak ve fikir sahibi olabilmeniz adına elimizden geleni yapacağız. Saç dökülmesi, birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Saç uzmanlarının da bu anlamda genellikle belli başlı önerileri bulunur ancak özellikle bazı maddeler ön plana çıkıyor.

Saç dökülmesi ile mücadele konusunda da siz değerli kadınlara bazı ipuçları vermek ve fikir sahibi olabilmeniz için elimizden geleni yapacağız. Saçlarınız güçsüzleşebilir, çevresel faktörlerden etkilenebilir ya da bakımsızlık nedeni ile kendini salabilir. İşte bu noktada dikkate almanız gereken bazı önemli maddeleri sıralayacağız.

sac-dokulmesinin-nedenleri
Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç Dökülmesinin Esas Nedenleri

Saçlarınızın dökülmesi ile alakalı olarak tabi ki esas nedenler araştırma sonucunda ortaya çıkar. Ancak bu zamana kadar uzmanların en çok rastladıkları nedenleri de aşağıdaki gibi listelemek ve fikir edinmenizi sağlamak istiyoruz.

1# Genetik Nedenler ile Saç Dökülmesi

En önemli ve en çok karşılaşılan nedenlerden birisidir. Kadınlarda saçlar, genellikle anne ya da babadan gelen kalıtsal genler nedeni ile zaman içerisinde dökülebilir. Günde 100 saç teline kadar dökülme kadınlarda normaldir ancak fazlası, kellik ve kısmı dökülme sorunlarını beraberinde getirir. Bu noktada çözüm, uzmanlardan yardım almak ve ilaç tedavisi ön plana çıkıyor.

2# Stres ve Rejim Nedeni ile Saç Dökülmesi

Stres ve diğer psikolojik etkenler, saç dökülmesi yolunda kadınlar için en büyük handikaplardan birisi olarak dikkatleri çeker. Bununla beraber rejim, beslenme düzeninizi aniden değiştireceğinden dolayı bu da saç dökülmesini tetikler. Bu süreçlerde saç dökülmesi geçicidir ancak gerekli vitaminleri almanız durumunda saçlarınız eski haline dönecektir.

3# Hormonal Değişimler Nedeni ile Saç Dökülmesi

Hormonal değişimden kastımız içerisine birçok seçeneği alabilir. Cinsel uyarıcılar, doğum kontrol hapları, menapoz sürecinin başlaması ya da bunun gibi birçok ürün hormonlarınız üzerinde değişim sağlar. Doktorunuzdan yardım alarak bu anlamda hormonal dengeyi sağlamak için ilaçlar kullanabilir ve bunun önüne geçebilirsiniz.

4# Saç Derisi Sorunları ve İltihap Nedeni ile Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi ile alakalı nedenlerden birisi de saç derinizin bakımsız kalmasına müteakip derilerde meydana gelen sorunlar ve iltihaplanmalar net bir şekilde gösterilebilir. Hal böyle olunca saç bakımı bu noktada çok ciddi anlamda ön plana çıkıyor. Saç derisi, sorunlar ile mücadele ederken saç tellerini çok çabuk bırakabiliyor.

Bu noktada öncelikle kaliteli saç bakım ürünleri kullanmak, saç derinizdeki sorunlardan kurtulmak için uzmanlardan yardım almak gerekiyor. İlaç tedavisi ile yine bu sorunun önüne geçmek günümüz tıbbi imkanları dikkate alındığında mümkündür.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here