Saç kuruluğu kalıtsal olabileceği gibi saç şekillendirici ürünlerin fazla kullanımı, sık ve yanlış boya uygulamaları gibi nedenlerle de ortaya çıkabilen bir sorundur. Ayrıca güneş ile doğrudan temas saç kuruluğu oluşturan sebeplerden biridir. Düzenli saç bakımı uygulamayan bayanların sık sık karşılaştıkları bir sorun olan saç kuruluğu nasıl giderilir sorusu hakkında sizin için bazı öneriler hazırladık.

Saç Bakım Maskeleri

İster evde hazırlayabileceğiniz isterseniz de hazır olarak satın alabileceğiniz saç maskeleri saç bakımı için çok önemli ürünlerdir. Saç kuruluğu sorununun yanında, dökülen saçlar ve saç güçlendirme için de kullanabileceğiniz bu ürünler saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilecektir.

Bu ürünlerin başında en çok dikkat çekenlerinden biri de Faslı kadınların saçlarına zarafet katan argan yağı gelir. Argan ağacının özünden elde edilen bu yağ saç bakımı için kullanabilecek en etkili ürünlerden biridir.

sac-kuruluguna-cozum-onerisi
Saç Kuruluğuna Çözüm

Uygulama Hataları

Günlük hayatınızda saçlarınızı şekillendirirken tercih ettiğiniz yöntemler saç kuruluğuna neden olabilmektedir.

  • Saç deriniz çok yağlı değil ise saçlarınızı her gün şampuanlamanıza gerek yoktur. Her gün saç derisine şampuan uygulanması saçları da besleme özelliğine sahip olan faydalı yağların uzaklaştırılmasına neden olur. Bu nedenle saçlarınız aşırı yağlı değilse sık sık şampuan kullanımı gereksiz ve zararlı olabilecektir.
  • Saç kırıklarınızı düzenli olarak aldırın. Böylece saçlarınız daha güçlü olacaktır.
  • Saç şekillendirme ürünlerini kullanırken daha dikkatli olun. Saç fırçası, düzleştirici ya da kurutma makineleri ile olan ilişkinizi biraz azaltmaya çalışın. Bu ürünler saçlarınızı yıpratarak kurumasına neden olabilmektedir.
  • Saçlarınızı yıkayıp saç kremi ile bakım yaptıktan sonra bol ılık su ile durulayın. Fazla sıcak su ile saçları yıkamak saç derinizi tahriş edecek ve kepeklenme ile birlikte saç kuruluğuna yol açacaktır. Bu nedenle suyun sıcaklığını iyi ayarlamaya çalışın. Soğuk su ile saçları yıkamak saç kreminin saçlara tutunmasına yardımcı olacak ve saçın güneş ışığı ve hava kirliliği gibi çevresel faktörlerden etkilenmesini azaltacaktır.
  • Islak saçlarınızda sert fırçalar kullanmamaya çalışın. Geniş dişli bir tarak saçlarınızı daha az yıpratacaktır. Fırçalar saça zarar verir.
sac-kurulugu-nasil-gecer
Saç Kuruluğu Nasıl Geçer?
  • Duştan çıktıktan sonra saçlarınızın ıslaklığını havlu yardımı ile alın. Saç kurutma makinesi kullanmamaya ya da daha az kullanmaya özen gösterin. Saç kurutma makinesi kullanmanız gereken durumlarda daha düşük sıcaklıkları tercih edin.
  • Saç bakım ürünlerinizin (şampuan, saç kremi veya maske) nemlendirici özelliği olmasına dikkat edin.
  • Güneşe çıkmanız gerekiyorsa, özellikle güneşin dünyaya dik bir açı ile geldiği öğle saatlerinde saçlarınızı bir şapka ile korumaya çalışın. Mümkün olduğunca bu saatlerde korunaksız dışarı çıkmayın.
  • Haftada en az bir kere doğal zeytinyağı ile saç diplerinize masaj yapın. Zeytinyağını saç diplerinden başlayarak uçlarına kadar sürdükten sonra en az 30 dakika bekleyin. Ardından normal şampuanınız ile saçlarınıza masaj yaparak duş alın.

Saç kuruluğu hem saçın şekil almasını zorlaştırır hem de arzu edilen görünüme kavuşmayı engeller. Bu nedenle saçlarınıza özenle bakın ve satın aldığınız saç bakım ürünlerinin kalitesinden emin olun.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here