Saç Rengi Nasıl Seçilmeli?

Saç renkleri seçiminde, yüzünüz ile uyumlu olan saç renklerini seçmelisiniz. Açık bir tene ve yuvarlak yüz hatlarına sahipseniz koyu saç renklerini tercih etmeniz ideal olacaktır.

Renkli Saçlar
Renkli Saçlar

Saç Renklerinin Oluşmasına Neden Olan Faktörler

Saç renkleri saça rengini verme işlevi gören pigmentlere göre renk alırlar. Bu pigmentler sarı, kırmızı ve mavi renklidir. Sarı pigmentler hacim olarak en küçük, mavi pigmentler ise hacim olarak en büyük alana sahiptir. Mavi pigmentler saçın en dış kısmında, kırmızı pigmentler saçın orta kısımlarında ve sarı pigmentler saçın kök kısımlarında yer alırılar.

Bu renk pigmentlerinin kimyasal yollar ile saç rengini açmaya çalıştığınızda saç önce mavi renginin yitirir ve kızıllaşır. En son sarı hale gelir.

Saç Renkleri
Saç Renkleri

Saç renkleri değişiminin yanında saç ağarması da saça renk veren pigmentlerin azalmasından kaynaklanmaktadır.

Saçlar Birden Beyazlamaz

Saç rengi, birden beyazlamaz. Siyah saç telleri dökülürken beyaz saç telleri dökülmez ve beyaz saç telleri daha geniş alanda bulunurlar.

Saç Beyazlaması
Saç Beyazlaması

Saç renkleri tanımlama işleminde, mavi pigmentlerin yoğun olduğu durumlarda soğuk tonlar, kızıl pigmentin ağırlıklı olduğu tonlarda altın ve sıcak tonlar oluşur. Saç renklerinin tanımlanmasında 1’den 10’a kadar tanımlamalar da kullanılmaktadır. Numara büyüdükçe renk açılır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here