Sağlıklı saçlara sahip olmak yalnızca saç bakımı değil aynı zamanda beslenmeye dikkat ederek mümkündür. Saçlara yapılan bakımlar dışarıdan görünüme etki eder. Gerek saç köklerinin ve tellerinin sağlıklı olması için gerekse saç uzatmada beslenmenin önemi büyüktür. Bazı besinler içerdiği vitamin ve mineraller açısından saçları beslemekte, parlak görünmesini sağlamaktadır.

Saç uzatmada beslenmenin önemi saçların sağlıklı bir şekilde uzaması yönündedir. Hiçbir besin saçların doğrudan uzamasını sağlamaz. Ancak normal bir şekilde uzaması ve daha güçlü olması için yardımcı olur. Örnek vermek gerekirse saç derinizin gereksinim duyduğu vitamin ve mineralleri beslenme yoluyla alırsanız, saçlarınızdaki dökülmeler azalacak ve saç derinizdeki sorunlar ortadan kalkacaktır. Saç uçlarınız daha az kırılır ve sürekli olarak uçlarını aldırmazsınız. Dolayısıyla saçlarınız eskiye göre daha hızlı uzar.

sac-uzatmada-beslenmenin-onemi
Saç Uzatmada Beslenmenin Önemi

Saç Uzatıcı Vitamin ve Mineraller

Sağlıklı uzayan saçlar için vitamin ve minerallerin önemli rolü vardır. Saç uzamasında rol alan tiroid fonksiyonu A vitamini tarafından düzenlenir. A vitamini bakımından zengin olan kırmızı renkli sebzeler, yumurta beyazı, süt saçın uzamasında etkilidir. Saç uzatmada beslenmenin önemi yadsınamaz. Bu nedenle ne yediğiniz önemlidir. Vücudumuzdaki kan akışını düzenleyen B vitamini, saç diplerine daha fazla oksijen gitmesini sağlar. B vitamini içeren muz, tahıl ve yeşil yapraklı sebzeleri saç uzatmada beslenmenin önemi açısından bol miktarda tüketmelisiniz.

sac-uzatici-vitaminler
Saç Uzatıcı Vitaminler ve Mineraller

Sağlıklı saçlar için kolajen üretimi önemli bir husustur. Vücutta kolajen üretimini arttıran C vitamini saçların uçlarını güçlendirir, hacmini arttırır ve yıpranmasını önler. Saç uzatmada beslenmenin önemi konusunda bir diğer husus ise minerallerdir. Hücre büyümesinde görev alan çinko minerali yıpranan saçların yenilenmesini sağlar. Çinko almak için et ürünleri, yoğurt ve fasülye gibi besinleri tüketmelisiniz.

Saç köklerini besleyen mineral ise bakır olup özellikle deniz ürünlerinde bol miktarda bulunmaktadır. Saçların azalması ve dökülmesine neden olan demir eksikliği saç uzatmada beslenmenin önemi konusunu açıklıyor. Ispanak, brokoli gibi demir içeren besinleri bol miktarda tüketmeniz saçlarınızın dökülmesini azaltacak ve sağlıklı uzamasına yardımcı olacaktır. Bunların haricinde genel olarak sağlıklı beslenmeye dikkat etmeniz saçlarınızın hızlı uzamasında etkilidir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here