Saçlar dış görünüş olarak son derece önemli unsurlardan biridir. Bakıma en fazla ihtiyaç duyan saçlar, düzenli ilgi istemektedir. Saçların dökülmesi günümüzde en fazla görülen sorunlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle saç uzatma yöntemleri konusu son derece revaçta olan konulardan biridir. Sağlıklı saçlara sahip olmak için bazı yöntemler deneyebilirsiniz.

Saçın Uzaması
Saçın Uzaması

Doğru Şampuan ve Bakım Kremi Seçimi

Saçınızın düzgün ve hızlı bir şekilde uzaması için öncelikle şampuan ve saç kremi seçimine özen göstermeniz gerekmektedir. Saç tipinize en uygun şampuanı tercih ederek saçlarınızın daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra saç uzatma yöntemleri arasında yer alan bakım kremi seçimi de son derece önemlidir. Şampuanınıza uygun bakım kremi tercih etmeniz ya da bakım kremi içeren şampuanları tercih etmeniz gerekmektedir.

Şampuan ve Bakım Kremi Seçimi
Şampuan ve Bakım Kremi Seçimi

Saç Güçlendirici Bitkilerden Faydalananın

Saçları güçlendirme özelliğine sahip çok sayıda bitki var. Doğanın bize sunmuş olduğu mucizevi bitkileri atalarımız zamanında boşuna kullanmıyormuş. Teknoloji ilerledi, birçok kimyasal ürün üretildi, klinik deneyler yapıldı, aradan asırlar geçti ama hala daha saç uzatma yöntemleri arasında en etkili olanlar yine doğadan gelen çözümler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Saç Uzatan Mucize Bitki: Sarımsak

Saç uzamasını hızlandırabilecek bitkiler hangileridir diye sorarsanız en başta sizlere sarımsağı tavsiye ederiz. Her saç tipine uygun olan sarımsak; doğal antibiyotik olması sebebi ile saçtaki bakteri oluşumlarına, koparak dökülen çabuk kırılan saçlara destek sağlamada, matlaşan saçlara parlaklık kazandırmakta son derece başarılıdır.

sarimsak-yagi-nasil-yapilir
Sarımsak Yağı Nasıl Yapılır?

Saç dibinden ucuna kadar sağlıklı olan saçlar böylece çok daha kısa sürede uzamaya başlar. Saç uzatma yöntemleri konusunda en güzel bitkisel çözüm olan sarımsak kullanımı sadece saç diplerine uygulanarak değil aynı zamanda yenilerek tüketilmesi ile de saçlara çok büyük oranda destek sağlamaktadır.

Saç Uzamasını Hızlandıran Doğal Ürünler

Doğa ananın bizlere sunmuş olduğu, saçlarımızın çok daha kısa sürede uzamasını mümkün kılan diğer başlıca bitkiler ise; ısırgan otu, aloe vera, papatya, biberiye, zeytinden elde edilen yağ ve hint yağıdır.

sac-uzamasini-hizlandiran-dogal-besinler
Saç Uzamasını Hızlandıran Doğal Besinler

Bu bitkilerin kimileri kaynatılarak saçlara uygulanırken, yağı ile faydalanılan bitkiler direk saça uygulanabilmektedir. Ancak doğal da olsalar alerji yapabilecekleri ihtimalini göz ardı etmemelisiniz. Kişiden kişiye değişiklik gösterebilen alerjik bünye durumları saç uzatma yöntemleri arasında etkili olan bitkiler için de geçerlidir.

Saç Kırıklarının Alınması

Sağlıklı bir şekilde saçların uzaması için kritik noktalar arasında saç kırıklarının alınması yer almaktadır. Saç uzatma yöntemleri arasında önemli ollardan biri olan kırıkların zamanında aldırılması ile saç dipleriniz daha sağlıklı olacaktır. Saçlarınızın uzamasına engel olan kırıkların düzgün bir şekilde alınmasıyla birlikte uzamanın önündeki önemli engellerden biri kalkmış olur. Bunun için özellikle duşta saçlarınız fazla dökülüyorsa kuaföre uğramalısınız.

Saç Kırıklarının Alınması
Saç Kırıklarının Alınması

Şekillendiricilerden Uzak Durun

Saç uzatma yöntemleri arasında saça zarar verebilecek olan bazı ürünlerden uzak kaçmanız yer almaktadır. Özellikle şekil verip saçı dondurmak için kullanılan ürünlerden mümkün olduğunca uzak durmanızda büyük fayda vardır. Bu nedenle özellikle saçlarınızın fazla döküldüğü dönemlerde bu tarz ürünlerden uzak durmanızın yanı sıra sıklıkla fön çekmemenizde önemli fayda vardır. Fönde saç dipleriniz hasar göreceği için dikkatli olmanız gereklidir.

Saç Şekillendiricilerden Uzak Durmak
Saç Şekillendiricilerden Uzak Durmak

Beslenmenize Dikkat Edin

Hemen her konuda olduğu gibi saç uzatma yöntemleri arasında da doğru beslenme yer almaktadır. Protein bakımından oldukça zengin olan et, yumurta, süt gibi gıdaları tüketmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Bu şekilde saçlarınızın daha hızlı uzadığını göreceksiniz.

Saç Uzatmada Beslenmenin Önemi
Saç Uzatmada Beslenmenin Önemi

Evinizde uygulayabileceğiniz çeşitli doğal maskeler ya da profesyonel destek ile de saç uzatma yöntemleri konusunu çözebilirsiniz. Yine de ürün kullanımında dikkatli olmanız son derece önemlidir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here