Saçlarımızı yıkarken en önemli püf nokta yoğun bir şekilde ıslatmaktır. Saç diplerine kadar masaj yaparak saçlarınızı sağlıklı bir şekilde ıslatırsanız, saçlarınızın temizliği en iyi şekilde olur. Bunun önemli bir nokta olduğunu sonrasında emin olun fark edeceksinizdir.

Saç Nasıl Yıkanır?

Saçlarınıza uygun şampuanı saçınızın uzunluğuna göre ayarlayarak (eğer uzun saça sahipseniz yaklaşık 1 çorba kaşığı şampuan yeterli olacaktır) yıkama işlemine başlayabilirsiniz. Saçlarınızın tamamen ıslattıktan sonra şampuan ile başınızın üstüne ve tepe kenarlarına masaj yaparak yediriniz. Bu şekilde saç diplerinizde nefes alacak ve daha temiz olacaktır.

Saç Nasıl Yıkanmalıdır?
Saç Nasıl Yıkanmalıdır?

Şu yanlış bir düşüncedir; saç ne kadar köpürürse o kadar temiz olur. Saç ne kadar sık yıkanırsa o kadar temiz olur. Hayır, bu düşünce çok yanlıştır. Gerçek temizlik, saçlarınızın ve saç derisinin tamamen yıkandığı şampuanlama şeklidir. Daha sonraki aşama durulama, şampuanlama kadar önemlidir. Saçlarınızın ve saç derinizin tamamen şampuandan arındırmalısınız. Akabinde saç kreminizi uygulayın. Saç kremini asla saç diplerinize değdirmeyin, krem saçlarınızın uçlarına sürülmelidir. Ancak saç maskesi yaptığınızda saç diklerine maskeyi masaj yaparak uygulamalısınız. Saç kremini 5 dakika bekledikten sonra bolca saçınızı durulayın. Kremden sonra saçlarınızda kalıntı kalmayacak şekilde durulandığından emin olun, kepek gibi problemlerle uğraşmak istemezsiniz sanırım…

Saça Zarar Vermeden Yıkamak
Saça Zarar Vermeden Yıkamak

Yıkama sonunda saçınızı havlu ile sarın. Saçtaki fazla suyu bu şekilde alabilirsiniz. Mümkün olduğunca da saçlarınızı uçlarından sıkmalısınız. Havluyu saçlarınıza dolayarak kısa bir sürede olsa bekletmeniz saçlarınızı kurularken yıpratmamak açısından sağlıklı olacaktır. Ve artık saçlarınızı taradıktan sonra kurutabilirsiniz. Ama biz yine de kurutma makineleri ile kurutmanızı değil doğal halinde kendisinin kurumasını tercih etmenizi tavsiye ederiz.
Unutmayalım, sağlıklı saç temiz saçtır…


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here